Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Piatra Craiului

Pohoří Piatra Craiului se rozkládá na východním konci jižních Karpat a je pro tuto oblast tipicky vápencovým pohořím. V překladu Piatra Craiului znamená "královský kámen". Tento název vystihuje dominantu tohoto vápencového masivu v oblasti Piatra Craiului, která svou územní rozlohou není nikterak velká, přibližně 130 km2. Hřeben Piatra Craiului je dlouhý 16 km a jeho tvar připomíná půlměsíc. Masiv Piatra Craiului sousedí na své severozápadní straně s největším rumunským pohořím Făgăraş, v západní části s pohořím Iezer – Păpuşa a jeho východní oblast sahá k pohoří Bucegi. Nejvyšší vrchol La Om dosahuje nadmořské výšky 2 238 m a rozkládá se ve středu souvislého hřebene Piatra Craiului.


Z celého hřebene Piatra Craiului se otevírají překrásné výhledy na okolní pohoří, zejména Făgăraş a Bucegi. Výlet po hřebeni se dá přirovnat odpolední procházce, protože hřeben nemá výraznější výškové rozdíly a jeho průměrná nadmořská výška je okolo 2 000 m. Severozápadní stěny masivu se místy vzpínají až do výše 800 metrů nad okolní krajinu. Tyto velkolepé vápencové stěny jsou hojně využívány k horolezecké činnosti. Na jihovýchodní straně pohoří je sklon mírnější a jeho svahy proto dobře slouží k pastvě dobytka, povětšinou ovcí a krav. V této oblasti je skutečně spousta salaší a proto je dobře být připraven na ovčácké psy.


Místní zajímavostí jsou vápencové vrstvy, které jsou zde povětšinou situovány ve vertikální poloze a vytváří tak v celém pohoří množství rozmanitých soutěsek, komínů a žlebů. Pohoří Piatra Craiului nabízí i několik jeskyní. Nejzajímavější z nich jsou Peştera Dîmbovicioara, která je turisticky přístupná a jeskyně Peştera Urşilor v jejiž útrobách byly objeveny pozůstatky jeskynního medvěda. V jihovýchodních dolinách Piatra Craiului se vine spousta velkých soutěsek, z nichž za zmínku stojí zejména Cheile Dîmbovicioarei a Cheile Brusturetului, které najdeme nedaleko města Podu Dîmboviţei. Obě tyto soutěsky mají okolo 7 km a okolní skalní stěny mnohdy dosahují až do 100 metrových výšek.


Piatra Craiului je na vodní toky chudé pohoří a většina místních potůčků je po celý rok vyschlá. Snad pouze na jihozápadě, kde je oblast Piatra Craiului ohraničena malou říčkou Dîmboviţa a na severu potokem Bîrsa Groşetului.


Piatra Craiului je chráněnou oblastí s výskytem vzácných druhů fauny a flory. Stejně jako je tomu po celých Karpatech i tady se vyskytuje medvěd hnědý a v severní části pohoří byla ke konci 90. let minulého století zřízena rezervace vlků.



Zvětšit mapu

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:Rumunsko,pohoří v Rumunsku,Banát,rumunské hory,fotografie,tipy na výlet,cestování po Rumunsku,dovolená v Rumunsku.
Foto ukázky
Timisoara002.jpg
Výběr

Cibin Rumunské pohoří Cibin nalezneme v oblasti Jižních Karpat na jihozápad od města Sibiu. Na západě sahá jeho hranice k pohoří Sebes, na jihovýchodní
..více o Cibin