Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Apuseni-Bihor-Vladeasa

Pohoří Apuseni leží v severozápadní části Rumunska. Jeho hranice jsou tvořeny řekami. Na severu jsou to řeky Crisul Repede a Somesul Mic a na jihu a východě tvoří je území Apuseni ohraničeno řekou Mures. Toto rozlehlé rumunské pohoří se skládá z několika samostatných horských celků a to horskými župami Bihor, Vladeasa, Zarand, Trascau, Gilau, Metaliferi a Codru Moma. Přičemž nejvýznamnější a zároveň nejvyšší místní horskou skupinou je pohoří Bihor.


Pohoří Bihor je ohraničeno řekami Crisul Repede ze severu, Iadul a Crisul Negru ze západu a na jihu řekou Crisul Alb. Nejvyšším bodem pohoří Bihor je vrchol Cucurbata Mare s nadmořskou výškou 1 849 metrů, který se vypíná do výše v jižní části tohoto pohoří. Místní plošiny se řadí k nejzajímavějším a do rozlohy největším krasovým oblastem Rumunska. Na severu pohoří Bihor se nachází geologicky významná krasová oblast s plošinami Padis a Scarisoara k nimž se ještě řadí místní hřeben Batrina. Tyto oblasti jsou nesmírně bohaté na velké množství jeskyní, propastí, vyvěraček a škrapových polí apod. Mezi nejznámnější a nevýznamější turistická místa patří bezesporu ledová jeskyně Scarisoara nebo propast s jeskyní a podzemním říčkou Cetatile Ponorului, které jsou přírodní rezervací evropského významu.


Na sever od pohoří Bihor se rozkládá pohoří Vladeasa se stejnojmenným nejvyšším vrcholem vysokým 1 835 metrů nad mořem. V nižších polohách jsou místní pohoří zalesněná, ve vyšších polohách hor jsou pak travnaté pastviny a louky. Vrchol Vladeasy je celý holý a svým tvarem připomíná podkovu. Vedle zmíněných horských velikánů a nádherným výhledů, které umožňují jejich vrcholky se ale musíme zmínit i o podhorských vesnicích, které si uchovaly svoji podobu a zvyky staré několik století.Do rumunska se dá v současnosti dopravit bez větších problému vlastním autem. Místní silnice se výrazně zlepšily a hlavní tahy jsou buď opravené nebo se intenzivně pracuje na jejich opravě. Z Prahy do města Oradey, které leží kousek za hranicí s Maďarskem je to zhruba 850 km. Po cestě je třeba zakoupit slovenskou a po té i maďarskou dálniční známku - pokud ovšem nechcete jet po okresních silnicích, které zdaleka nedosahují takových kvalit jako hlavní tahy. Z městra Oradey je to na úpatí pohoří Apuseni jen asi hodina cesty. Apuseni vyrostla velká řada nových horských penzionů a je možnost ubytování, byť jen na jednu noc. Po dohodě s místními milými a velice obětavými obyvateli, je možnost zanechat auto zaparkované přímo na jejich pozemku, ale stejně tak se dá parkovat kdekoliv jinde.Související články:
Apuseni zajímavosti

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:rumunské hory,Banát,fotografie,dovolená v Rumunsku,cestování po Rumunsku,pohoří v Rumunsku,tipy na výlet,Rumunsko.
Výběr

Ciucas Pohoří Ciucaş najdeme v samém středu rumunských Karpat asi 20 kilometrů jihovýchodním směrem od druhého největšího rumunského města Braşov,
..více o Ciucas