Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Rumunské kláštery

Mezi nejkrásnější Rumunské kraje patří bezesporu i Jižní Bukovina, která je součástí oblasti zvané Moldova a občas bývá zaměňována se sousedním státem. Kraj Moldova je jedním z nejnádhernějších a nejúžasnějších lokalit v na území Rumunska.


Oblast Jižní Bukoviny nabízí mnoho opevněných klášterů, které zde byli vybudovány v 15. století, za vlády Štěpána Velikého (Stefan cel Mare) na obranu proti nájezdným kmenům Turků. Tyto kláštery jsou známy po celé Evropě pro svou malovanou výzdobu stěn, která je nádhernou ukázkou splynutí rumunského a moldavského lidového umění s byzantskými a gotickými prvky. Moldovské pravoslavné kláštery leží po celé délce rumunsko-ukrajinských hranic v severovýchodní části Rumunska a do dnes jsou obývány popy s dlouhými vousy v černých hábitech. Tyto lidové rumunské kláštery jsou dnes významnou součástí světového kulturního dědictví - UNESCO.Tip pro cestování

Do rumunského města Sučeava se nejlépe dostanete z hlavního města oblasti Moldova - Kluže - od kud jezdí rychlík, kterému cesta trvá asi 8 hodin. Ze Sučeavy pak jezdí každý den několik úzkokolejných vláčků do vesnice Putna, ve které se nachází poměrně velký pravoslavný klášter. Odtud se dá vyrazit údolím říčky Struinoasa, která nabízí několik pěkných míst k přenocování.


Nejlepší možností kudy dál je vyrazit odtud přes hřeben směrem na jih. Po několika málo hodinách lze dojít ke krásnému a velkému opevněnému klášteru Sucevita (Sučevica). Po prohlídce kláštera a vesnice, vyražte autobusem po horské silnici k jednomu z nejznámějších pravoslavných klášterů Rumunska - Moldovita. Nad moldovitským klášterem jsou louky a pastviny na kterých se dá nocovat.


Dalšími možnostmi kam vyrazit od kláštera Moldovita je několik. Můžete se vydat k několik kilometrů vzdálenému klášteru Humor. Můžete se také vydat autobusem zpět do sedla Ciumira a odtud vyrazit na dvoudenní pochod po horském hřebenu Obcina Mare a po té přijit ke klášteru Humor z hor.


Z vesnice Gury Humorului se pak můžete vydat do nedalekého kláštera Voronet, zvaného též "Sixtinská kaple východu". V oblasti Moldov se nachází několik desítek klášterů, najdete je např. ve vesnicích Radauti, Arbore, Dragomirna, Slatina, Neamt, Secu a v dalších.Klášter Moldovita

Klášter Moldovita byl založen levobočkem Štěpána Velikého, Petrem Raresem v roce 1532. Nepříliš velký, opevněný pravoslavný klášter se proslavil i ohromným množstvím venkovních nástěnných (fasádních) maleb. Jižní strana kláštera zobrazuje dvě oblíbená témata mistrů z 16.století a to Velebení Panny Marie a Kristův rodokmen. U otevřeného vstupu je překrásná malba „Posledního soudu“, ale za nejvíce zajímavý je považován výjev „Obléhání Cařihradu“.Klášter Voroneţ

Pravděpodobně nejdokonalejším dílem rumunské architektury a výtvarného umění je klášter Voroneţ, který je známý též pod názvem “orientální Sixtinská kaple”. Tento nádherný klášter proslavila jeho tzv. „voronetská modř“, která je uznávána podobně, jako např. Tizianova červená. tato geniální a proslulá modrá barva je vyrobena z lazuritu, který na denním světle dodává barvám a především této modři fascinující a nádhernou barvu. Stěny kláštera jsou zdobeny malbami s motivy přírody, vítězství nad Turky nebo klasickými biblickými motivy. Nádhernou freskou je výjev Posledního soudu.Související články:
rumunské kláštery

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:Banát,cestování po Rumunsku,Rumunsko,pohoří v Rumunsku,dovolená v Rumunsku,tipy na výlet,fotografie,rumunské hory.
Foto ukázky
Bihor.jpg
Výběr

Timisoara - Temešvár Temešvár, rumunsky psáno Timişoara, je městem ležícím v západní části Rumunska a je centrem místního regionu Banát, v župě Timiş
..více o Timisoara - Temešvár