Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Malované kláštery

Rumunská oblast Bukovina nabízí nepřeberné množství působivých malovaných kostelů a klášterů, které jsou známy i pro svá dokonalá opevnění. Zdi těchto nádherných klášterů a kostelů nabízejí uchvatné nástěné malby, které se zachovaly od dob středověku. Výjmečnost a jedinečnost těchto rumunských staveb dokládají právě tyto nástěné malby obrovské umělecké hodnoty, které byly zapsány v roce 1993 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Oblast Jižní Moldávie tedy patří ke světové skupině, která nabízí světové kostely s vysokou kvalitou exteriérů, ale i interiéru, které je do dnes možné spatřit na vlastní oči.


Malované kostely byly ve většině případů zakládány jako rodinná pohřebiště Moldovanských knížat a vysoko postavených šlechticů. Každý z klášterů je originální autorem i motivem ztvárnění a to i přesto, že se na první pohled výzdoba mezi kláštery příliš neliší. Na místních freskách byly užity barvy, které si v průběhu věků získali světových jmen. Například velice slavná Voronetská modrá, která dosahuje slávy Tizianovy červené nebo zelená a červená z kláštera Sucevita, z kláštera Moldovita žlutá, červená na Humoru nabo nádherná zelená na kostelu Arbore. Malíři na těchto nástěných malbách popisují biblické příběhy, výjevy ze života Svaté panny a Ježíše Krista nebo historické ikony Rumunska. Malované kláštery byly původně zdobeny pouze zevnitř, ale místní lidové umění se brzy rozšířilo i na vnější stěny kostelů a klášterů. Fresky měly svůj význam v náboženství a jeho šíření mezi negramotným lidem rumunska.


Malované kláštery Jižní Bukoviny se nachází na severozápadním okraji oblasti Moldava. Šest místních pravoslavných klášterů je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kláštery pocházejí převážně z období 15.-16. století a jejich velice dobře zachované fresky jsou tedy více jak 400 let staré. Za nejkrásnější a nejpůsobivější nástěnou malbu v oblasti je povážován výjev Posledního soudu ve Voroneţu. Zajímavý je klášter Humor, který na rozdíl o okolních kostelů nemá věž a jeho opevnění je dřevěné, nikoliv kamené.Související články:
Kláštery Bukovina
Kláštery Jižní bukovina
Informace pro cestování

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:tipy na výlet,Rumunsko,fotografie,Banát,cestování po Rumunsku,dovolená v Rumunsku,rumunské hory,pohoří v Rumunsku.
Foto ukázky
Voronet.jpg
Výběr

Timisoara - Temešvár Temešvár, rumunsky psáno Timişoara, je městem ležícím v západní části Rumunska a je centrem místního regionu Banát, v župě Timiş
..více o Timisoara - Temešvár