Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Bahenní sopky v Berce

Rumunské Karpaty nabízejí nejen pohádkové výhledy do krajiny ze svých vrcholů nebo nesmírně cenný bukový prales, ale i jiné fantastické přírodní unikáty.


Bahenní sopky u vesnice Berca jsou geologickou a botanickou rezervací, která se nachází v rumunské župě Buzău. Tyto přírodní geologické útvary jsou i několik metrů vysoké a za svůj vznik vděčí bohatým výronům plynů a bláta z nitra matičky země. Tyto útvary nejsou sopkami v pravém smyslu slova, pouze se skutečným vulkánům podobají tvarem. Tyto bahení vývěry se nacházejí hned na třech místech, která od sebe nejsou nikterak vzdálená a ani jejich názvy nejsou příliš rozdílné - jsou to tzv. Malé a Velké bahenní sopky. Za místní malou vískou s názvem Beciu, ve směru na Arbănaşi, pak najdeme nejméně navštěvovaný areál těchto bahenních vývěrů. Kraj Berca je dost odlehlý od civilazace a není tudíš příliš turisticky propagovaný a proto přístup k těmto geologickým unikátům není příliš jednoduchý. Pozor, celá oblast Berce je místní geologickou rezervací která je svým rozsahem raritou nejen Rumunska nýbrž raritou v rámci celé Evropské Unie. Velké bahenní sopky a také vývěry za Beciu jsou opuštěné a pro návštěvníky volně přístupné, do areálu Malých bahenních je vstup zpoplatněn a celý areál je ohraničen.


Tyto Bahení sopky vznikají unikáním plynů z hloubky až 3000 metrů, které pak procházejí vrstvami jílu a vynášejí s sebou na povrch slanou vodu a bahno. Voda a bahno pak přetékají přes okraj vulkánu, voda vysychá a zbylé bahno tvoří poměrně pevné kuželovité útvary - plyn uvolňuje v podobě bublin. Bahno, které vytváří až 7 metrové vulkány, je při vývěru ze země chladné. Podobné, i když mnoho menší bahení útvary můžeme pozorovat i v České Národní přírodní rezervaci Soos nebo na ruské Sibiři či v Austrálii.


Místní flóra je velmi chudá, protože jen opravdu velmi málo druhů vegetace zde dokáže přežít místní nehostinné podmínky. Díky tomu, že je půda kolem Bahenních sopek v Berce je velmi kyselá, připomíná místní oblast měsíční krajinu. Přesto i tady můžeme nalézt některé velice neobvyklé druhy rostlin, které v těchto podmínkách dokáží přežít či jim tyto podmínky dokonce vyhovují. Mezi takovéto druhy rostlinstva patří například Nitraria schoberi nebo Obione verrucifera.



CESTA AUTEM

Cesta přes Rumunsko od madarských hranic až k bahenním sopkám měří přes 600 km. Cesta se však dá velice pohodlně zpříjemnit po zhruba 250 km nebo až 380 km, zastávkou v krásných historických městech Sibiu nebo Brasov.


GPS souřadnice:

Malé bahenní sopky se nacházejí zde: N45 21.606 E26 42.816. Velké bahenní sopky hledejte zde: N45 20.371 E26 42.430.

Související články:
Pohoří Apuseni

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:pohoří v Rumunsku,tipy na výlet,Rumunsko,rumunské hory,cestování po Rumunsku,fotografie,Banát,dovolená v Rumunsku.
Výběr

Bahenní sopky v Berce Rumunské Karpaty nabízejí nejen pohádkové výhledy do krajiny ze svých vrcholů nebo nesmírně cenný bukový prales, ale i jiné fantastické přírodní
..více o Bahenní sopky v Berce