Klášter Voroneţ - čteno „Voronec“ leží v oblasti Bukovina kousek od města Gura Humorului, které ukrývá další krásný rumunský klášter. Klášterní kostel Voronet je také přezdíván Sixtinskou kaplí východu. Jeho nádherná a intenzivní modř použitá na jeho freskách je nejen v Rumunsku, ale dnes již po celé Evropě znám jako „Voroneţská modř“. Voroneţská modř je dnes stejný pojem jako Tizianova červená. V kostelním klášteře Sv. Jiří se nachází ostatky prvního opata poustevníka svatého Daniela. Klášter Voronet je i s dalšími pěti na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Klášterní kostel Svatého Jiří- Voronet je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších rumunských kostelů. V celém světě je znám hlavně pro své nástěné malby a to hlavně v exterieru kostela. Tyto fresky jsou vyvedené v mimořádně kontrastních a sytých barvách a nabízí nádhernou podívanou na stovky postav na intenzivně modrém pozadí vyrobeném z lazuritu. Klášter Voronet založil, stejně jako mnoho dalších kostelů v okolí, Štěpán III. Veliký. Ten podle pověstí navštívil místního poustevníka Daniela v jeho chýši ve Voroneţu a žádal ho o radu v době válečné krize v boji s Turky a jako odměnu za jeho pomoc přislíbil výstavbu kostela Voronet. Po svém následném vítězství dostál svého slibu a založil zde kostelní klášter zasvěcený sv. Jiří. Nápis nad vchodem hlásá, že kostel byl postaven roku 1488 a to v neuvěřitelném čase čtyř měsíců. Stavba kláštera Sv. Jiří byla započata 26. května a 14. září 1488 byla dokončena.
Stavba byla roku 1785 po ovládnutí Bukoviny Habsburky opuštěna. Klášter začal znovu žít až po roce 1991, kdy jsem přišli řádové sestry.
Kostel je postaven na základech, které mají pro toto období typický tvar kříže, doplňený o tři apsidy. Nad klášterní lodí se tyčí věž. Roku 1547 byla na příkaz metropolitního biskupa Moldávie Grigorie Roşca přistavěna na západní straně nádherná předsíň. V té době se také začal klášter zdobit freskami, které mu vynesl přezdívku Sixitnská kaple východu.
Na stavbě kostela Sv.Jiří jsou pro gotiku typická malá okna a vstupní otvory s lomenými oblouky. Přechod mezi gotikou a renesancí je patrný na severních a jižních vchodových dveřích předsíně, které jsou pravoúhlé. Tento výrazný přechod mezi dvěmi slohovými styly dokládají úzká a vysoká okna s gotickým obloukem nad těmito vchody. Jižní stěna je zcela hladká bez otvorů a výklenků a ukazuje na Roşcův úmysl vyhradit tuto fasádu freskám. Severní fasáda kláštera nabízí pohled na dosud zřetelnou původní výzdobu tvořenou řadou keramických glazovaných žlutých, hnědých a zelených destiček, které zdobí nádherné reliefy s heraldickými motivy. Klášterní věž je po svém obvodu zdobena šestnácti vysokými nikami. Ve čtyřech z nich jsou okna a nad nimi se nachází další řada malých nik.
Klášter Putna
Klášter Putna - rumunsky Mănăstirea Putna byl jedním z nejdůležitějších kulturních a náboženských center založených v celé Jižní Bukovině
..více o Klášter Putna