Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Klášter Moldovita

Klášter Moldoviţa (čti Moldovica) byl založen v roce 1532 vévodou jménem Petr Rareş, který byl levobočkem Štěpána Velikého. Nachází se v obci Vatra Moldoviţei v župě Suceava oblasti zvané Moldova (Nezaměňovat se sousedním nezávislým státem Moldávií!). tento opevněný pravoslavný klášter se proslavil díky svým velice zachovalým nástěnným malbám, které jsou asi nejzachovalejší v celé Jižní Bukovině.


První zmínka o klášteru Moldoviţa pochází z roku 1402. V této zmínce však není přímé souvislosti s tímto architektonickým skvostem. V tomto dokumentu šlo o původní klášter, který na protějším břehu řeky Moldoviţa založil Alexandr cel Bun (Alexandr Dobrý). Tento klášter byl pravděpodobně zničen při zemětřesení na začátku 16. století. Klášter Moldoviţa, který známe dnes založil již zmíněný levoboček Štěpána Velikého, Petru Rareş a kostel zasvětil Zvěstování Panně Marii. Toto tvrzení dokládá pamětní nápis na jižní straně kláštera.


Kostel má architektonický půdorys kříže se třemi apsidami. V samém středu kostela se tyčí výrazná lucerna se čtyřmi okny. V klášteře je dobře ukryta pokladnice, která je umístěna nad pohřební komorou. Celému kostelu však dominuje ohromná předsíň s obrovským vstupem a velkými okenními otvory. Tato byla vybudována podle vzoru kláštera Humor.


Kostel Moldoviţa byl vymalován freskami v roce 1537 a podle různých stylů (rukopisů) je zřejmé, že se na výzdobě tohoto kláštera podílelo více moldavských-rumunských umělců. Roku 1607 nechal Biskup Efrem z Rădăuţi nechal klášter obehnat opevňovácí zdí se třemi věžemi. Nechal též vybudovat dvoupodlažní budovu a založil klášterní pokladnici. Nyní se v této stavbě nachází klášterní muzeum, kde jsou k vidění bohoslužebné předměty, výšivky, ikony, liturgické knihy a nebo archeologické nálezy. Můžete si zde také prohlédnout kostelní sedadlo Petra Rareşe.


Klášter Moldovita se proslavil krom svého opevnění proti tureckým nájezdníkům i množstvím dochovalých vnějších nástěnných maleb a fresek. Jižní stěna kláštera zobrazuje dvě oblíbená témata mistrů z tehdejších dob a sice Velebení Panny Marie a Kristův rodokmen. Za nejvíce fascinující a obdivování hodná je považována freska z výjevem „Obléhání Cařihradu“. Při vstupu do kláštera je krásná malba „Posledního soudu“.Klášter Moldovita leží na kopci 27 km severně od rumunského města Câmpulung Moldovenesc, ve kterém najdete ubytování nebo informační středisko. Câmpulung Moldovenesc se nachází asi 72 km od města Suceava, které leží na hlavním tahu E58. Do města Suceava se dostanete po hlavní silnice E85, E58, ale také na železniční Budapešť, Arad, Bukurešť a nebo i letecky. Město má vlastní letiště, s lety do Bukurešti a dokonce i do zahraničí.

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:fotografie,cestování po Rumunsku,tipy na výlet,pohoří v Rumunsku,rumunské hory,Rumunsko,dovolená v Rumunsku,Banát.
Foto ukázky
SvataHelena007.jpg
Výběr

Rumunská riviera Rumunské pobřeží Černého moře se táhne od delty Dunaje na severu až po bulharsko-rumunské hranice na jihu
..více o Rumunská riviera

TagCloud
Davna historieDaciaTransylvaniaRovenskoMalované klášteryLetovisko MamaiaMalebná zeměMamaiaHistorie knížectví MOLDOVA