Rumunské hory a pohoří jsou z turistického, cestovatelského a horalského hlediska zajímavé především tím, že jsou až na několik málo míst (jako je např. Fagaraše a masiv Bucegi) prakticky pusté. Na luxusní turistické komplexy s lanovkami a několika hvězdičkovými hotely zde zapomeňte. Při tůrách po rumunských horách můžete občas narazit na primitivní klubovnu místního horolezeckého klubu Salvamont nebo třeba na pasteveckou salaš (zde pozor na ovčácké psi). Pokud nesejdete s cesty jsou na všech hlavních hřebenech turistické značky. Každé z rumunských hor mají úplně jiný charakter.
Paring se řadí mezi vysokohorské, je rozeklaný a skalnatý. Hory Trascau jsou bělostné vápencové, Caliman je sopečný a třeba Suhard je krkonošsky zaoblený. Hory si tak můžete v Rumunsku vybrat podle libosti přímo "na míru".
Ojedinělým až skoro "asijským" zážitkem je v Rumunsku kromě přechodů pustých horských hřebenů třeba i výlet do nádherně malovaných a zdobených pravoslavných klášterů u Moldavských hranic nebo průzkum jeskyní, propastí a ponorných řek na Bihoru či výlet do mystického a legendami opředeného Drákulova hradu Bran v Karpatech nedaleko historického města Brašov.
Na samém jihu rumunských Karpat (v oblasti zvané Banát) se začátkem 19. století (první Česká vesnice, Svatá Helena vznikla roku 1824) začali usídlovat Čeští kolonizátoři, kterým zde nabídl práci místní podnikatel se dřevem p. Magyarly a jejichž potomci zde žijí dle starých zvyklostí do dnes.
Rumunsko zkrátka nabízí nepřebernou řadu velkých dobrodružství a kouzelných scenérií. Takovou to idilku nabízí např. výprava do neprostupné rákosové džungle delty Dunaje, kde si můžete od místních domorodců půjčit člun a mnoho dní nerušeně rybařit nebo třeba koupání na plážích Černého moře (letoviska Mangalia, Eforia, Mamaia či Constanca). Rumunsko nabízí i kulturní a historické vyžití. Návštěva kuriózních opevněných kostelů, které najdeme v sedmihradských vesničkách německých menšin kolem měst Sibiu (Cisnadie, Cisnadioara, Rašinari) a Brašov či návštěva malého městečka Sighišoara, která je právem pokládaná za nejkrásnější městečko v Rumunsku vůbec. Pro příznivce zimních sportů nabízejí Rumunské hory skialpinismus v horách Retezat, Paring či Tarcu nebo komfortní lyžování ve známém luxusním středisku Sinaia v horách Bučegi nedaleko Brašova a podobně.
Informace pro cestování
Protože do Rumunska se dnes dá dostat hned několika způsoby, tady je pár typů pro usnadnění cestování do této skoro exotické země
..více o Informace pro cestování