Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Informace pro cestování

Protože do Rumunska se dnes dá dostat hned několika způsoby, tady je pár typů pro usnadnění cestování do této skoro exotické země.



Cesta autem: Jedna z cest, po kterých se můžete z Prahy do hlavní města Bukurešti dopravit je přes maďarská města Budapešť a Szolnok a po té pokračovat na rumunské město Oradea. Vzdálenost je asi 1020 km a cesta zabere 14 hodin jízdy. Z důvodů líného úředního šimla je potřeba počítat na rumunsko-maďarských hranicích s určitým nemalým zpožděním. Od maďarského hlavního města Budapešti lze cestovat i přes slavné maďarské město Szeged a po té navštívit rumunské pohraniční město Nădlac (Nadlac). Ve městě Nadlac žije slovenská menšina a je zde možnost domluvit se slovensky.
Silnice a dálnice:Dříve se vzhledem ke špatnému stavu cest a tehdejší bezpečnostní situací do Rumunska autem příliš necestovalo. Dnes už je situace o mnoho přívětivější a proto není důvod k těmto obavám. Řízení pod vlivem alkoholu je v Rumunsku stejně jako všude na světě zakázáno. Kvalita silnic stále nepatří k nejlepším nicméně hlavní tahy jsou v dobrém stavu a neustále se pracuje na jejich zlepšení, venkovské cesty jsou na tom však o poznání hůře. Rumunští řidiči jsou vyhlášenými ignoranty dopravních předpisů a často zde má přednost ten větší. Při cestách po místních venkovech dávejte pozor na všude přítomné domácí zvířectvo jako jsou koně, osli, kozy, krávy apod.
Cesta autobusem: Z České republiky zatím neexistuje přímý spoj do této balkánské země. Autobusem do Bukurešti se však dostanete poměrně snadno pravidelnou linkou z Budapešti. V maďarské Budapešti se nachází autobusové nádraží s názvem Népstadion, ze kterého jezdí denně levné autobusy do rumunských příhraničních měst Oradea, Arad nebo Cluj (Kluž), ve kterém žije maďarská menšina. Do rumunského příhraničního města Arad jezdí denně autobus i z maďarského Szegedu.
Cesta vlakem: Každý den jezdí z Prahy pravidelný rychlík přes Budapešť, Arad a Brašov až do Bukurešti. Další přímé vlakové spoje vyjíždí z Budapešti a z rakouské Vídně přes Bukurešť až do přímořského střediska Constanta. cestování vlakem do Bukurešti zabere mnohdy i více jak 20 hodin.
Cestování letecky: Do rumunské Bukurešti létají 2x denně pravidelné linky z Vídně, do které jezdí autobus z Prahy. V Rumunsku se v současnosti nachází asi 8 letišť se statutem mezinárodního letiště. Pravidelné linky létají do měst: Arad, Bukurešť, Iasi, Timisoara, Konstanty nebo město Sibiu.

Zvětšit mapu

Úroveň zdravotní péče je v porovnání s evropským standartem kvalitativně nižší s výjimkou soukromých klinik a ordinací, které jsou srovnatelné s klinikami v EU. Při využívání státních zdravotnických zařízení je třeba počítat s nižším standardem služeb. Nemocnice s dobrým standardem služeb jsou pouze ve větších městech a zdarma je poskytována pouze první lékařská pomoc. Turista musí zaplatit v hotovosti všechny zdravotnické služby a léky, které v průběhu léčby dostane a účet za ošetření překládá až doma na proplacení své zdravotní pojišťovně. Ceny místních operačních zákroků a léčby jsou i pro cizince (pokud nemají řádné pojištění) velmi vysoké. Pokud se zraníte a potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, doporučuje se využít v Rumunsku pouze skutečně nejnutnější ošetření a po té se nechat transportovat do Maďarska, kde je úroveň nemocničních zařízení na vyšší úrovni.


Voda ve městech je chlorovaná a tedy vyhovující - můžou se však vyskytnout lehké střevní potíže. Na venkově se doporučuje pouze balená voda. Mléko a mléčné výrobky jsou pasterizované, vhodné ke konzumaci, stejně jako místní maso, drůbež, mořské plody, ovoce a zelenina.


Povinné očkování se nevyžaduje, ale úroveň hygieny na venkově je poměrně nízká a proto se doporučuje očkování proti žloutence typu A, B nebo proti klíšťové encefalitidě a vzteklině, pokud se turista vybírá do místní panenské přírody.


Ve městech a zejména pak na místním venkově volně pobíhají smečky psů, které ročně pokoušou několik stovek turistů.



dopravní předpisy a maximální povolené rychlosti v Rumunsku

V obci: 50 km / h
Mimo obec: 90 km / h
Rychlostní silnice: 100 km / h
Dálnice: 120 km / h
bodový systém a pokuty

Od 1. prosince 2006 platí v zemi tzv. bodový systém za porušení dopravních předpisů:

2-3 body (a pokuta od 70-300 RON) se dávají za překročení povolené rychlosti o 10-30 km / h, nedání znamení o změně směru jízdy, nerespektování oranžového světla, nepoužití bezpečnostního pásu, za jízdu po kolejích tramvaje, telefonování během jízdy, nečitelné SPZ.
4-5 bodů (a pokuta od 150-500 RON) se dává za překročení povolené rychlosti od 31 - 40 km / h, nedodržení pokynu policisty při řízení provozu, nerespektování dopravních značek, jízdu s nevhodnými pneumatikami, nesplnění ekologických předpisů, za chybějící lékárničku, hasicí přístroj v autě a pod., Za předjíždění kolony vozidel stojících na červenou, nedání přednosti chodci na přechodu, jízdu na červenou, jízdu s neplatným řidičským průkazem,
6-8 bodů (a pokuta od 200-800 RON) se dává za překročení povolené rychlosti od 41-50 km / hod, nedodržování předpisů při jízdě v pruzích, nedání přednosti v jízdě, nedovolené předjíždění, které způsobilo dopravní nehodu,
9-20 bodů se dává za překročení povolené rychlosti o více než 50 km / hod, za jízdu ve vozidle, jehož technický stav neodpovídá stanoveným podmínkám, bez SPZ, nedodržování předpisů na dálnicích, za nehodu, jízda pod vlivem alkoholu,
21-100 bodů jsou sankce ukládané právnickým osobám.

Řidičský průkaz se odebere na 30 dní pokud řidič předjede kolonu vozidel stojících před semaforem nebo před projíždějícími přes železniční trať, nedá přednost chodcům na vyznačeném místě, nedá přednost v jízdě, nerespektuje pravidla předjíždění, nerespektuje pokyny příslušníka policejního sboru řídícího provoz, na 60 dní pokud řidič nerespektuje pravidla přednosti, předjíždění nebo průjezdu na červenou barvu semaforu, čímž způsobí dopravní nehodu, nerespektuje dočasný zákaz jízdy na určitém úseku cesty, nerespektuje pravidla při jízdě oficiální kolony nebo se zařadí do této kolony, jezdí protijedoucích, s výjimkou případů, při nichž se takto jezdí podle pokynu, na 90 dní pokud řidič řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, vozidlo má závažné poruchy brzdového systému, překročí povolenou rychlost jízdy o více než 50 km / h.


Body a pokuty platí i pro cizince. Jeden bod se rovná pokutě ve výši 10% minimální hrubé mzdy v Rumunsku, v současnosti 35, - RON (cca 360 Kč). Pokutu lze zaplatit přímo dopravnímu policistů nebo v nejbližší pobočce státní spořitelny. V případě pokuty do 20 bodů (700 RON) může řidič zaplatit pokutu přímo policistů, který na místě řešil přestupek. Pokud řidič uhradí pokutu do 24 h od spáchání přestupku, zaplatí polovinu z minimální sazby pokuty za přestupek, po 24 h. musí zaplatit celou pokutu. Na hranicích se kontroluje placení pokut. Pokud cizinec nezaplatil pokutu do 6 měsíců od spáchání přestupku, může odletět z Rumunska, resp. znovu se vrátit do Rumunska až po zaplacení pokuty. Koncentrace alkoholu v krvi řidiče vyšší než 8g / l je trestný čin a trestá se odnětím svobody od 1 do 5 let. Přechovávání či převážení drog je trestáno vězením od 6 měsíců do 5 let.


Výběr suvenýrů není ani v turistických oblastech příliš velký. Cizinci kupují zejména vyšívané ubrusy a středové ubrusy, keramiku, hrnčířské výrobky, koberce, kusy kroje a ručně tkané vlněné koberce, výrobky a sošky ze dřeva, porcelán, stříbrné předměty a mince. Dobrým dárkem je i kvalitní víno a domácí slivovice.


Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:pohoří v Rumunsku,Banát,fotografie,Rumunsko,cestování po Rumunsku,rumunské hory,tipy na výlet,dovolená v Rumunsku.
Výběr

Obecně o Rumunsku Rumunsko se nachází v jihovýchodní Evropě a patří mezi státy balkánského poostrova. Sever země je převážně hornatý, zatímco na jihu dominuje
..více o Obecně o Rumunsku