Protože do Rumunska se dnes dá dostat hned několika způsoby, tady je pár typů pro usnadnění cestování do této skoro exotické země.
Úroveň zdravotní péče je v porovnání s evropským standartem kvalitativně nižší s výjimkou soukromých klinik a ordinací, které jsou srovnatelné s klinikami v EU. Při využívání státních zdravotnických zařízení je třeba počítat s nižším standardem služeb. Nemocnice s dobrým standardem služeb jsou pouze ve větších městech a zdarma je poskytována pouze první lékařská pomoc. Turista musí zaplatit v hotovosti všechny zdravotnické služby a léky, které v průběhu léčby dostane a účet za ošetření překládá až doma na proplacení své zdravotní pojišťovně. Ceny místních operačních zákroků a léčby jsou i pro cizince (pokud nemají řádné pojištění) velmi vysoké. Pokud se zraníte a potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, doporučuje se využít v Rumunsku pouze skutečně nejnutnější ošetření a po té se nechat transportovat do Maďarska, kde je úroveň nemocničních zařízení na vyšší úrovni.
Voda ve městech je chlorovaná a tedy vyhovující - můžou se však vyskytnout lehké střevní potíže. Na venkově se doporučuje pouze balená voda. Mléko a mléčné výrobky jsou pasterizované, vhodné ke konzumaci, stejně jako místní maso, drůbež, mořské plody, ovoce a zelenina.
Povinné očkování se nevyžaduje, ale úroveň hygieny na venkově je poměrně nízká a proto se doporučuje očkování proti žloutence typu A, B nebo proti klíšťové encefalitidě a vzteklině, pokud se turista vybírá do místní panenské přírody.
Ve městech a zejména pak na místním venkově volně pobíhají smečky psů, které ročně pokoušou několik stovek turistů.
Řidičský průkaz se odebere na 30 dní pokud řidič předjede kolonu vozidel stojících před semaforem nebo před projíždějícími přes železniční trať, nedá přednost chodcům na vyznačeném místě, nedá přednost v jízdě, nerespektuje pravidla předjíždění, nerespektuje pokyny příslušníka policejního sboru řídícího provoz, na 60 dní pokud řidič nerespektuje pravidla přednosti, předjíždění nebo průjezdu na červenou barvu semaforu, čímž způsobí dopravní nehodu, nerespektuje dočasný zákaz jízdy na určitém úseku cesty, nerespektuje pravidla při jízdě oficiální kolony nebo se zařadí do této kolony, jezdí protijedoucích, s výjimkou případů, při nichž se takto jezdí podle pokynu, na 90 dní pokud řidič řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, vozidlo má závažné poruchy brzdového systému, překročí povolenou rychlost jízdy o více než 50 km / h.
Body a pokuty platí i pro cizince. Jeden bod se rovná pokutě ve výši 10% minimální hrubé mzdy v Rumunsku, v současnosti 35, - RON (cca 360 Kč). Pokutu lze zaplatit přímo dopravnímu policistů nebo v nejbližší pobočce státní spořitelny. V případě pokuty do 20 bodů (700 RON) může řidič zaplatit pokutu přímo policistů, který na místě řešil přestupek. Pokud řidič uhradí pokutu do 24 h od spáchání přestupku, zaplatí polovinu z minimální sazby pokuty za přestupek, po 24 h. musí zaplatit celou pokutu. Na hranicích se kontroluje placení pokut. Pokud cizinec nezaplatil pokutu do 6 měsíců od spáchání přestupku, může odletět z Rumunska, resp. znovu se vrátit do Rumunska až po zaplacení pokuty. Koncentrace alkoholu v krvi řidiče vyšší než 8g / l je trestný čin a trestá se odnětím svobody od 1 do 5 let. Přechovávání či převážení drog je trestáno vězením od 6 měsíců do 5 let.
Výběr suvenýrů není ani v turistických oblastech příliš velký. Cizinci kupují zejména vyšívané ubrusy a středové ubrusy, keramiku, hrnčířské výrobky, koberce, kusy kroje a ručně tkané vlněné koberce, výrobky a sošky ze dřeva, porcelán, stříbrné předměty a mince. Dobrým dárkem je i kvalitní víno a domácí slivovice.
Rumunsko informace pro cestování
Romania - Rumänien - Rumunsko
Rumunsko leží v jihovýchodní Evropě a svou polohou se tak řadí mezi Balkánské státy
..více o Rumunsko informace pro cestování