Černé moře - rumunsky Marea Neagră je šelfové moře, které s Atlantickým oceánem propojuje Středozemní moře, které se slévá v oblasti Bosporu s mořem Černým. Černé moře se dá brát jako vnitrozemské, protože jej obklopuje pevnina. Na severozápadě je to pevnina Evropská a na jihovýchodě omývají jeho vody břehy pevniny Asijské.
Moře si nárokoje hned šest okolních států - jsou to následující země: z Evropské strany Rumunsko, Bulharsko a na severu Ukrajina. Z Asijské pevniny jsou to státy Rusko, Turecko a Gruzie.
Rozloha Černého moře je 461 000 km2 a největší hloubka tohoto na minerály bohatého moře je 2210 m. Největšími vodními toky, které přivádějí svou vodu do Černého moře jsou evropský Dunaj, který se do moře vlévá na hranicích Rumunska nebo Ukrajinské řeky Dněstr a Dněpr. Z asijských toků je zde zastoupen hlavně Ruský veletok Don. Největšími přístavy tohoto vnitrozemského moře jsou rumunská Konstanca, ukrajinská Oděsa nebo jiné - Illičivsk, Sevastopol, Jalta, Kerč, Novorossijsk, Varna, Burgas, Soči, Poti či Batumi aj.
Za součást Černého moře bývá někdy považováno i malé moře Azovské, které je odděleno od Černého moře Kerčským průlivem.
Pobřeží Černého moře bylo kdysi dávno označováno římským názvem Pontus Euxinus. Na území dnešního Rumunska se táhne v délce 244km a územní hranice sahají od dunajského ramene Chilie na severu až k městečku ležícím na jižním cípu rumunského pobřeží zvaného Vama Veche.
Rumunská část pobřeží Černého moře je rozdělena na úsek severní s deltou Dunaje a přilehlými lagunami a na úsek jižní, který je lemován vysokým břehem a pohádkovými zátokami. Rumunské pobřeží Černého moře je známo a vyhledáváno pro svůj velmi jemný písek a výjmečnými minerálními vodami Černého moře, které má poloviční slanost než jiná, pouhých 17%. Tyto vlastnosti umožňují v místních vodách skvělou viditelnost pro potápěče a nabízí ideální podmínky také pro ostatní vodní sporty.
Břehy tohoto vnitrozemního moře jsou známé pro velmi pozvolna se svažující břehy. V některých místech dosahuje šířka pláží 100-200 metrů, ale hloubka vody mnohdy nedosahuje více jak 1 - 1,5 metru. Rumunské pobřeží leží skoro na stejné úrovni jako pobřeží Azurové a vyniká délkou denního světla. Pobřeží, díky své východnní orientaci nabízí pohádková svítání slunce ze svých písečných pláží.
Hlavním městem pobřeží Černého moře na území Rumunska je město Konstanta, ve kterém je i největší Rumunský přístav. Konsatnca nabízí spoustu dlouhých písčitých pláží, ale také ojedinělé kulturní vyžití. Město má vlastní delfinárium, planetárium, Historicko-archeologické muzeum, Etnografické muzeum, Muzeum rumunského námořnictví aj. Večer můžete navštívit hlavní atrakci města casino-Casionoul, které bylo vybudováno na začátku 20. století nebo můžete vyrazit do Hudebního divadla. Město nabízí unikátní etnickou kulturu a proto je zde na jednom místě k vidění pravoslavná katedrála z roku 1898, o deset let starší katolický kostel a jako největší kontrast je zde z roku 1910 mešita.
Mezi turisticky oblíbená rekreační střediska na pobřeží Černého moře patří Magnalia, Mamaia nebo oblast Eforie, kde se v blízkosti nachází jezero Terchirgiol, které se svou slanou vodou přibližuje k vodám z Mrtvého moře.
Rumunská riviera
Rumunské pobřeží Černého moře se táhne od delty Dunaje na severu až po bulharsko-rumunské hranice na jihu
..více o Rumunská riviera