Hadí ostrov

Spory o Hadí ostrov a jeho okolí narušovaly přátelské vztahy mezi Bukureští a Kyjevem mnoho let. Hadí ostrov byl územní součástí Rumunska do roku 1948, kdy se ho zmocnil sovětský svaz. Ve vyhrocených šedesátých letech se státy začaly přít o hadí ostrov a nerostné bohatství v jeho okolí. Tento spor vygradoval začátkem 90.let, rozpadem Sovětského svazu.|

Desítky let trvající spor mezi Rumunskem a Ukrajinou o pustý Hadí ostrov a část Černého moře vyřešil až 3. února 2009 soud v Haagu. Haagský mezinárodní tribunál rozhodl, že téměř 80% kontinentálního šelfu Černého moře spolu s deltou Dunaje, které ukrývají velké zásoby ropy a zemního plynu, připadly Rumunsku a zbytek spolu s Hadím ostrovem patří Ukrajině. Toto kompromisní rozhodnutí obě strany uspokojilo a zároveň naplnilo očekávání obou států.

Ve zmiňované rumunské oblasti – kolem Hadí ostrova se nachází zhruba 10 milionů tun ropy. Na tomoto území se podle odhadů též nachází až 100 miliard metrů krychlových zemního plynu, což Rumunsku zajišťuje jistotu dodávek plynu minimálně na dvacet let. Rumunsko je díky svým nalezištím zemního plynu naprosto soběstačné a nemusí se obávat dalšího přerušení jako bylo např. to v zimě roku 2008/2009, kdy Rusko omezilo své dodávky kvůli sporům s Ukrajinou.

Na Hadím ostrově, který je vzdálený několik desítek kilometrů od pevniny v současnosti bydlí asi 100 lidí. Těmito lidmi je několik vědců a příslušníci ukrajinských bezpečnostních složek s rodinami.Argumenty obou států

Ukrajina vznesla námitku, že v současnosti je ostrov obydlen a údajně se na něm nachází dva hotely, banka a dokonce i pošta. Z tohoto titulu prý patří ostrov právě Ukrajině.

Rumunsko argumentovalo, že Hadí ostrov je pouze pustým útesem a Ukrajina ho osídlila až v poslední době, takže jí okolní vody Černého moře náležet nemohou. Rumunský stát se také ohradil a poukázal na to, že před rokem 1948 náležela celá oblast právě Rumunsku a až po té je okupovala sovětská vojska.