Eibenthál

Osada s německým názvem Eibenthál byla založena roku 1827 v údolí (500 metrů nad mořem), podél potůčku Tisovice a za své jméno vděčí rozsáhlím tisovým lesům v okolí, kterých je dnes jako šafránu. Tehdejší osadníci pocházeli z Klatovska, Čáslavska a Berounska. V dnešní době zde žije největší Česká komunita v Rumunsku – asi 300 českých obyvatel a několik rumunských rodin. Tuto největší Českou komunitu v Rumunsku tvoří společně se sousední osadou Baia Nouă (Nové Doly). Roku 1912 byl v Eibenthálu postaven římskokatolický kostel, který je zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému a vysvěcen byl na Sv. Havla.

|

Roku 1934 bylo v Eibenthálu napočítáno stálých 600 obyvatel, v roce 1991 to bylo už jen kolem 400 obyvatel českého původu a v roce 2000 posledních 302 českých obyvatel. Místní se většinou živí prací v okolních dolech, ale těch je již dnes většina zavřených. V okolí je spousta zaniklých štol, v některých se těžil azbest. Z vrcholu Známana rozkládajícího se nad vesnicí jsou nádherné výhledy po okolí.

Nejbližší velké město Oršova leží asi 38km daleko. Od Dunaje, přehrady Železná vrata, je vzdálený asi 6 km. Eibenthál však nabízí především nádhernou přírodu. Ideálními výlety jsou procházka do nedaleké hornické vesnice Bígr, k historickému dolu na antracit – Ujbányje, za nádherným výhledem na 2 hodiny cesty vzdálený vršek s názvem Známana nebo třeba k peřejím eibentálského potůčku. Pro výlet autem je ideální hodinu jízdy vzdálená monumentální jeskyně Pestera Liliecilor u obce Dubová.

Český jazyk se zde udržel na poměrně dobré úrovni a většině místních rodin je používán jako mateřský jazyk, ten je však obohacen mnoha rumunismy a archajickými výrazy, které se v češtině již nepoužívají.Baia Nouă – Nové doly (maďarsky Ujbánie)

Baia Nouă je osada, která přirozeně navazuje na obec Eibenthal. Většina domů je zde tvořena domy pro dělníky (tzv.kolonie) v dolech, každý byl postaven pro 4 rodiny.