Bígr

Bigr – rumunsky Bigăr – německy Schnellersruhe je vesnice ležící v nadmořské výšce asi 550 metrů nad hladinou moře a jeho tvar má podobu římského kříže – uprostřed s kostelem Svaté trojce z roku 1826,jež je vysvěcen na Svatého Havla a roku 1827 zde byla zbudována škola. Bígr stejně jako většinu českých vesnic v Banátu nechal zbudovat Generál Schneller, který byl tímto úkolem pověřen Rakouskou monarchií z důvodu zalidnění kraje. Zde se měla budovat potřebná infrastruktura, mosty a silnice. Němcům se, ale do místních nehostiných krajů nechtělo a proto přišli na řadu Češi, kteří se prokázali vynikající pracovitostí a houževnatostí. Osadu Bigr založili v letech 1826 – 1828 čeští osadníci Plzeňska, Příbramska a Klatovska. Někdy kolem roku 1926 se změnil název obce na rumnuský Bigăr.

Vesnice Bígr je poměrně odlehlá (18km od hlavní silnice) od civilizace a nejbližší osadou je obec Berzasca, která je vzdálená asi 18km. Místní obyvatelé tento malý ráj v rumunském Banátu nazývají „zapomenutou větvičkou české země“. Místní okolí vypadá jako z pohádky, jiskřivě čiré bystřinky splývají s menšími vodopády, v lesích žije divoká zvěř a řada druhů ptactva. Malebnost místní oblasti potvrzují i nádherné výhledy z následujících míst: Hunka, Pastýřuc kopec, Průhon, Kaplička, Čejš, Vinohrady, Stará cesta nebo Jochy. Vodu pro celou ves zajišťuje pramen Mostník.

V roce 1830 zde udájně žilo na 266 obyvatel, v roce 1934 dokonce 610 obyvatel, ale podle údajů z roku 1991 klesl počet obyvatel na 360, v roce 2000 269 a v roce 2001 jen 254 Čechů. Půda v okolí Bígru je jílovitá a málo úrodná. Místní přistěhovalci se proto po většinou živili těžkou prací v nedalekých dolech. Z místních dolů dnes částečně funguje kamenouhelný důl „Cozla“.

Německý název obce Schnellersruhe (Schnellerovo ticho) připomíná generála Andreasa Schnellera, který zde přenocoval v době založení vesnice.