Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Bukurešť

Bukurešť je hlavní a zároveň největší město v Rumunsku. Jméno Bucureşti má původ podle místních bájí a pověstí v legendě o pastevci "Bucurovi", který si v místě dnešní Bukurešti založil svou salaš. Nejstarší písemná dochovaná zmínka o Bukurešti pochází z 20. září roku 1459. K největšímu rozmachu města došlo tři roky po sjednocení rumunských knížectví v roce 1862, kdy se Bukurešť stala hlavním městem Rumunska. V době rozkvětu Bukurešti zde byla otevřena univerzita, akademie věd, univerzitní knihovna, justiční palác nebo monumentální Atheneum a jiné. Bukurešť si takto získala vzhled velkoměsta, plného zelených městských promenád a obrovských rozkvetlých parků. Bukureští též procházela první rumunská železnice.

Jako významné rumunské kulturní středisko, vynikla Bukurešť po velkém sjednocení v roce 1918 a dalšího rozkvětu se město dočkalo v období mezi světovými válkami, kdy se Bukurešti začalo přezdívat "Malá Paříž východní Evropy".

Zemětřesení z roku 1977, kdy přišlo o život asi 1500 lidí, poskytlo vládnoucímu Nikolaji Ceaušeskovi záminku ke stržení čtvrtě Dealul Spirii. Na místě této zbourané čtvrti začali dělníci s výstavbou monumentální stavby známé jako Dům národů - Casa Poporului. Dnes je tato stavba známá po celém světě spíše pod názvem Ceaušeskův dům a svou rozsáhlostí je druhou největší budovou na světě, hned za americkým Pentagonem. Celý komplex paláce spolu s přilehlými budovami má rozlohu 508 000 m2, přičemž samotný park zaujímá rozlohu kolem 300 000 m2. Sám rumunský diktátor zde nikdy nežil, protože jeho vláda padla dříve než byla budova dostavěna. Dnes slouží budova Casa Poporului jako sídlo rumunského parlamentu společně s moderním centrem kongresové turistiky je v turistických průvodcích po Bukurešti označována jako Palác Parlamentu. V současnosti je Dům Národů - Palác parlamentu největší administrativní budovou v Evropě a jeho vnitřní rozloha je 265 000 m2. Objemem je Casa Poporului-Palác Parlamentu třetí největší stavbou na světě. Objemově větší je už pouze hala, ve které se na Cape Canaveral v americkém státě Florida montují rakety a po pyramidě s názvem Quetzalcoatl v mexické Cholule. Palác Parlamentu má 21 křídel, čtyři podzemní patra a dvanáct pater nadzemních, o celkovém počtu více jak 6 000 místností, které ukrývají stovky kanceláří, desítky přijímacích salonků a konferenčních sálů určených pro konání politických, kulturních a vědeckých setkání.

V Bukurešti najdemem i národní historické muzeum, které sídlí v budově postavené v letech 1894 – 1900 jako poštovní palác. Muzeum vystavuje více než 50 000 exponátů kulturních a historických unikátů. V muzeiní klenotnici muzea je vystaven poklad z mladší doby kamenné, který obsahuje 97 zlatých předmětů a poklad známý jako „Kvočna se zlatými kuřaty“ z lokality Pietroasa. Poklad „Kvočna se zlatými kuřaty“ obsahuje patnáct zlatých předmětů a jeho váha je 19 kg. Další zajímavostí sbírek Bukurešťského historického muzea jsou starověké hliněné figurky, které byli vytvořeny místními neolitickými kulturami Cucuteni a Hamangia. Dále jsou zde k vidění trácké nástroje z doby bronzové, keltské zbraně, dácké mince aj. K historicky mladším exponátům historického muzea patří například žezlo Ferdinanda I. a Carola II nebo koruna královny Marie a skříňka, která údajně ukrývá její srdce. Za návštěvu stojí též Bukurešťský "Skanzen", který je jedním z nejzajímavějších etnografických parků pod širým nebem na světě.

Zajímavosti v Bukurešti

- K nejnavštěvovanějším místům v Bukurešti patří kostely z 18. století, Biserica Stavropoleos, Biserica Armeneasca a Biserica Coltea.
- Muzeum hudby “George Enescu” V ulici Calea Victoriei, jest neobyčejným muzeum hudby, které je věnováno výhradně rumunskému skladateli Georgi Enescovi.
- Národní muzeum umění v ulici Calea Victoriei, nabízí rozsáhlé sbírky rumunského malířství od Nicolae Grigoresca až po Camila Ressua, ale i mistrovská díla mezinárodních umělců.
- Dům lidu(Casa Poporului). Ceausescova monumentální a gigantická stavba je po Pentagonu druhou největší budovou na světě. Palác Parlamentu je pro veřejnost otevřen denně od 10 do 16 hodin - pokud zde zrovna neprobíhá nějaká konference. Během cca. 45 minutové prohlídky VásVelice milé průvodkyně Vás provedou asi deseti největšími a nejzajímavějšími sály a umožní vstoupit na balkón, z kterého Čeaušesku pronášel své projevy. Celá prohlídka je dlouhá asi 45 minut a základní vstupné je zhruba 13LEI(2003). Při koupi vstupenek je možné si objednat výklad v angličtině nebo francouzštině. Pokud by jste měli zájem v prostorách paláce fotografovat nebo natáčet je třeba zaplatit zvláštní poplatek. Při vstupu do Paláce Parlamentu je potřeba počítat s osobní prohlídkou, protože v paláci sídlí významné instituce.
- Rumunské národní historické muzeum(Muzeul National de Istorie a Romaniei). Toto Bukureštské muzeum nalezneme v nádherné novoklasicistní budově někdejší hlavní pošty. Vystavuje rozsáhlé sbírky exponátů z rumunské historie.
- Národně historické muzeum „Grigore Antippa“. Najdeme na jedné z nejrušnějších ulic v Bukurešti - na bulváru Kiseleff. Muzeum ukrývá jedinečnou sbírku exponátů z dávné historie až po současnost rumunských dějin.
- Vlastivědné muzeum (Muzeul Taranului Român). Toto muzeum najdeme také na bulváru Kiseleff a nabízí rumunskou kulturu a historii, ve formě nejrůznějších exponátů.
- Zelená oáza města je Park Herastrau, který se nachází asi 4km na sever od centra Bukurešti. Nachází se zde i „Muzeul Satului Bucureşti“ - muzeum vesnice, které je pod širým nebem a je velice zajímavé, zábavné a svým způsobem unikátní.
- Zahrada Cismigiu je nádherná zahrada, idylický odpočinkový park s malým jezírkem a sympatickou kavárnou.
- Okružní jízdy a celodenní výlety jsou dnes standartní nabídkou tohoto velkoměsta. Celodenní výlety např. do Konstance u Černého moře, k deltě Dunaje, do údolí řeky Prahova nebo ke známým hradům a zámkům jako Peles, Mogosoaia a podobně.

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:fotografie,pohoří v Rumunsku,tipy na výlet,dovolená v Rumunsku,Rumunsko,cestování po Rumunsku,rumunské hory,Banát.
Výběr

Bukurešť Bukurešť je hlavní a zároveň největší město v Rumunsku. Jméno Bucureşti má původ podle místních bájí a pověstí v legendě o pastevci
..více o Bukurešť