Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Hunedoara

Hunedoara - německy Eisenmarkt a maďarsky Vajdahunyad je město ležící v Transilvánii nedaleko Černého údolí a obce Poiana Ruscă. Ve městečku žije jak rumunská populace, tak jsou zde etnické menšiny Maďarů a Němců. V přilehlé malé vesnici Hasdat žije početná romská populace. Během 20. století narostl počet obyvatel ve městě Hunedoara na 86.000 obyvatel. V blízkosti města se nachází dnes již nevyužívaná ocelárna.


Město poskytuje mnoho nádherné zeleně, rozkvetlých zahrad a starých stromů v ulicích. Velký a pěkný hotel, který prošel rekonstrukcí, leží v centru města.


Toto v celku malé rumunské město by nepatřilo k nikterak významným, kdyby se nad obcí netyčil jeden z nejúchvatnějších gotických hradů. Hrad je jak vystřižený z pohádky - postaven je nad strmou roklí, v níž je hluboký vodní příkop. Do hradu se dostanete pouze po malebném dlouhém a úzkém mostě.


Městečko Hunedoara je úzce spjato s rodinou Hunyadi, díky které si získalo i své jméno. Hrad Hunedoara byl původně jen malou královskou tvrzí. V roce 1446 začal Johannes de Hunyad s rozšířením hradu na gotické sídlo, které dokončil jeho syn Matyáš Korvín. Hrad byl třikrát poškozen požárem, ale prošel postupnými rekonstrukcemi na konci 19. a počátku 20. století pod vedením architektů slavných jmen jako byl např. Imre Steidl, Frigyes Schulek a István Möller. V útrobách hradu se nachází historické muzeum, kde se s místní historií můžete seznámit podrobně.



Zvětšit mapu
Okolí a zajímavosti

- Hrad Hunedoara - Corvins. Svoji působivou velikostí a architektonickou krásou, patří hrad mezi nejcennější památky středověkého umění v Rumunsku. Jeho historické míchání a vývoj v gotickém slohu s renesančními a barokními prvky z něj činní genialní architektonické dílo. Hrad se nachází na strmé skále s vodním příkopem a pro vstup do něj je zde impozantní tažený most. Hrad Hunedoara má nespočet věží a věžiček, dva velké sály, "Rytířský Sál" a "Dieta Hall" a celou řadu nádherných interiérů. Na hradě byl také vězněn slavný hrabě Drákula za své odmítnutí bojovat proti Osmanům. Hrad a jeho přilehlé okolí si často vybírají mezinárodní filmové společnosti pro natáčení filmů o středověku.
- Muzeum železa v němž jsou obsaženy exponáty ilustrující vývoj hutnictví v oblasti Hunedoara z období staré Dácie po současnost.
- Dubový les zvaný Chizid, který stojí na kopci nad městem Hunedoara, a nabízí nádherný panoramatický výhled na město.
- Hunedoarská Zoo se nachází v blízkosti lesa Chizid.
- Jezero Cincis bylo vybudováno v roce 1950, aby dodávalo vodu pro ocelárny. Dnes je jezero malým letoviskem pro rumunské a zahraniční turisty.
- Hory Poiana Ruscai jsou široké a velice snadno dostupné pěšky. V horách žijí potomci místních obyvatel a zachovají jejich kulturu a zvyky - koná se zde i řada festivalů.
- Jeskyně Nandru nabízí kulturní artefakty a pozůstatky z dob neandrtálců, ale bohužel jsou od února 2007, uzavřeny pro veřejnost.
- Dále zříceniny Pestis Roman, paleontologická přírodní rezervace Buituri a Nandru (obsahuje zkamenělé šneky a ryby).

Sport

Hunedoara se může pochlubit jednou z nejmodernějších bowlingových drah v Evropě, ve které se konal v roce 2002 světový pohár v bowlingu. Najdeme zde spoustu tenisových kurtů nebo třeba krytý bazén. Spousta rumunských sportovních legend pochází právě z Hundeory - např. Mihai Leu, bývalý mistr světa v boxu, vítěz národní rally nebo bronzová olympionička Maria Cioncan.

Informace pro cestování

Do Hunedoary nevede žádná z rumunských železničních tratí, takže zbývá autobus nebo auto. Nejlevnější je cesta autobusem z města Devy, do kterého se dostanete i po železnici. Nalézt ve městě hrad Hunedoara není vůbec složité, protože věže hradu jsou dobře viditelné. Hradní muzeum je otevřené každý den.

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:Rumunsko,dovolená v Rumunsku,cestování po Rumunsku,rumunské hory,pohoří v Rumunsku,fotografie,Banát,tipy na výlet.
Výběr

Kláštery - Jižní Bukovina Tím opravdu jedním z nejkrásnějších rumunských krajů je bezesporu i Jižní Bukovina, která je součástí územního celku Moldova a zřídka
..více o Kláštery - Jižní Bukovina