Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Lázně Magnalia

Mangalia - řecky Callatis nebo Panglicara. Toto významné rumunské město s přístavem na pobřeží Černého moře leží na jih od hlavního města Rumunského pobřeží Černého moře Constanţy a ve své dlouhé historii bylo známo též pod názvy Pangalia nebo Tomisovara.


Mangalia byla původně řeckou kolonií s názvem Callatis(Kallatis) a její vznik se datuje již od 6. století př.n.l.. V roce 72 našeho letopočtu bylo město Callatis dobyto a přiděleno pod správu římské říše. Ve městě se razili mince již od roku asi 350 našeho letopočtu. Ve druhém století bylo město opevněno a začala se zde ražba mincí pro římské císaře. Přístavní město Magnalia utrpělo ve 3. století několik invazních střetnutí, ale všechny nájezdy ustálo a ve 4. století se město stalo významným rumunským obchodním centerem a důležitým obchodním přístavem.


Od 9. století bylo město dobyto Turky a její název se změnil z řeckého Callatis na turecké slovo Pangalia. Od tohoto století je Magnalia jedním z nejdůležitějších přístavů na březích Černého moře. Mangalia - bývalý Callatis je nejstarším rumunským městem, které je nepřetržitě obýváno již více jak 2000 let.



Lázeňská oblast Magnalia

Mangalia se nachází v nadmořské výšce asi 10-ti metrů, 45 km na jih od přístavního města Constanţa a je asi nejjižnějším střediskem na březích Černého moře. Její zeměpisná poloha je na stejné zeměpisné šířce jako třeba francouzské letovisko Nice a Azurové pobřeží. Místní teploty jsou nejvišší v celém rumunsku - v létě okolo 25-30 stupňů Celsia, s větry vanoucími od moře a delkou slunečního svitu až 12 hodin denně. Rekreační oblast Mangalia a ohně v Baile Herculane jsou jediná dvě místa na území Rumunska, kde se teploty v zimě pohybují v kladných hodnotách.


Minerální léčivé vody Černého moře obsahují chlor, síran, sodík, magnesium, vápník a obsah solí v mořské vodě je poloviční než v jiných mořích. Město je známo i pro své lázně, které využívají minerálních vod z pramenů na severu města s teplotami až 28 stupňů Celsia. V oblasti pláži mezi středisky Saturn a Venuše se nachází siřičitá bahna, která jsou též velice bohatá na minerály. Místní písečné pláže byli upraveny pro účely vlnové terpie místní zvláštní mikroklima je velice příznivé na inhalace solných aerosolů vanoucích od moře, které mají vynikající terapeutické účinky.


Středisko magnalia má stejně jako většina Rumunských pláží nádherný písek, široké pláže a velice pozvolný vstup do vod moře, které zde dosahuje hloubky mezi 1-1,5 metru.



Zajímavosti v Magnalia

V roce 1959 zde archeologové objevili Scythian hrobku, která ukrývala řecky psaný papyrus, který se tak stal prvním dokumentem tohoto druhu v Rumunsku. Tento psaný nález vypovídal o spalování hrobek v Nekropoli a tehdy řecké tvrzy Callatis.


Nacházejí se zde i turecké mešity, které byli vybudovány za Turecké nadvlády v 16. století. Nalezneme zde i Muzeum s bohatou sbírkou soch z Hellenistického období, dále jsou zde k vidění kousky kamenných sarkofágů.


V Mangalii je světově proslulý Rumunský Paintballový klub, který má zastřešené bojiště. Ve městě též firmy pořádají TeamBuildingové akce a je dobře známo jako místo konání jednoho z nějvětších hudebních festivalů(Callatis festivaly), které se konají na území Rumunska.



Související články:
Rumunská riviera
Černé moře

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:cestování po Rumunsku,fotografie,tipy na výlet,Rumunsko,pohoří v Rumunsku,rumunské hory,Banát,dovolená v Rumunsku.
Výběr

Constanţa Constanţa - česky Konstanca, známá též pod názvy: Kustendji, Kustendja, Köstence, Constantza nebo Tomis
..více o Constanţa