Transylvánie

Transylvánie – zvědaví západní cestovatelé jsou Transylvánií fascinováni již po staletí.

Ti, kteří byli ve svém úsilí hnáni touhou po návštěvě těchto vzdálených koutů Evropy, nalezli zde nekonečné bohatství ukryré v zemi, záhadné a strašidelné hrady, opevněná středověká církevní sídla a všude se rozléhající ohromné lesy – dotvářejíc tak neskutečné přírodní krásy tohoto malebného kousku země. V roce 1897, spisovatel a snílek Bram Stoker, učinil tuto oblast proslulou tím, že stanovil veškeré základy gotické románové pověsti o strašném hraběti Draculovi tady. Tato oblast jižních Karpat byla ve své době skutečně jednou z nejdivočejších a zároveň nejméně probádanou částí Evropy.

Vzhledem ke své odlehlosti a nelehké historii, zůstává Transylvánie z velké části neprozkoumanou oblastí západních cestovatelů. Pro ty, kteří mají dobrodružného ducha a potřebnou zvídavost, nabízí tato nádherná rumunská oblast některé z nejvíce fascinujících příběhů historie a obrovské bohatství přírodních krás. Je také jedním z posledních míst v Evropě, kde se dá na vlastní oči spatřit svět, ve kterém žili naši praprapředci – určitě lepší než návštěva v muzeu. Místní obyvatelé používají do dnes zvířata a dobytek ke svému živobytí a vozy tažené koňmi jsou zde do dnes přirozeným způsobem dopravy – a to i přes poměrně hustou silniční a dálniční síť, která se v oblasti nachází. Na místních polích pracují zemědělci dodnes převážně ručně (tj. kosa, radlice tažená koňmi). Můžeme zde spatřit místní rolníky při práci, v tradičních oděvech, s tradičním nářadím a tradičním způsobem. Místní obrovské průmyslové objekty z dob vlády Nicolaje Ceaucescu jsou dnes opuštěné, rezavé a zchátralé. Tato oblast je prostě nádherným kouskem světa, kde se opravdu zastavil čas.

V Transilvanii nalezneme opravdu velkou spoustu architektonických památek, které dodávají tomuto místu zvláštní magičnost. Díky tomu, že se v minulosti země stala etnickou křižovatkou střední Evropy, nalezneme zde některé z nejvíce unikátních a významných církevních staveb na evropském kontinentě. Mezi takové patří složité dřevěné kostely v Maramure nebo nádherně malované kláštery Bucovina, na nichž jsou ze vnitř i zvenku namalovány výjevy z bible. Navíc se zde nachází i několik hradů jakým je např. Hunyadis, který ukrývá obraná tvrz Hunedoara. Nebo jsou dokonale, jako nechvalně známí Vladův „Drákulův“ hrad Bran, umístěny na nepřístupné skalní vyvýšenině. Slavná hradiště, středověká saská města jako bylo např. město Siebenbürgen (Sedmihradsko), jsou skvostem architektury starého světa. Úzké uličky, schodiště a skrytá nádvoří toť pozustatek starych národů. V celém regionu Transilvanie jsou malé vesnice, z nichž každá má své vlastní opevnění. Tato opevnění z dob Luteránské církve dokázaly ochránit celé generace před nájezdy kočovných kmenů. Transylvánie je také domovem pro Evropana strhujících přírodních krás. Vrcholy nádherných masivů nebo panensky hluboká údolí – tak lze charakterizovat východ a jih, který nabídne i nespočet křišťálově jasných potoků, vodopádů nebo horských ples. V podstatě lze říci, že podobná krajina se nachází i v severní a západní části Transilvanie. Je zde i spousta malebných jeskyní, z nichž mnohé jsou otevřené a volně přístupné veřejnosti. Nejznámější z nich je Scarioara – Ledová jeskyně, jež je naplněna lesknoucími se ledovci a sněhem.

Hrad Bran – sídlo Draculy na mapách od Google. http://maps.google.cz/maps?f=q&source=s_q&hl=cs&geocode=&q=transylvania&sll=45.330849,25.556517&sspn=0.727941,0.910492&ie=UTF8&ll=45.716728,25.348206&spn=0.721577,0.910492&t=h&z=10&iwloc=A&cid=11537986223389930950&output=embed


Zvětšit mapu

Rumunské srdce cestovního ruchu je bezesporu jižní Sedmihradsko – Transilvania

Z hlavního města Rumunska – Bukurešťi, přilehlého letiště nebo Otopeni, se vydejte po hlavní silnici vedoucí na sever směrem město Brašov. Výborné místo k odpočinku je horské středisko Sinaia – Perla Karpat nebo návštěva místního zámku Peles či hradu Pelisor (Poznámka: zámek Peles a hrad Pelisor jsou v pondělí a úterý uzavřené veřejnosti). Po příjemném odpčinku můžeme pokračovat dále na Brašov, ale mezi další místní zajímavosti patří: Černý kostel, Brasovské pevnosti nebo františkánský klášter.

Ubytování v Brašově a v blízkosti horských středisek Predeal nebo Poiana Brasov poskytují nové a velké hotely, které jsou ovšem méně finančně nákladné než v Brašově.

Mezi příjemné procházky patří steska na hrad Bran přes vísku Rasnov. Hrad Bran je opředen bájemi o strašlivém hraběti Drakula (Poznámka: hrad Bran má v pondělí zavřeno). Pokud cestujete autem můžete se vydat k prvním opevněným kostelům na území Rumunska, a to do nedalekého městečka Harman nebo Prejmer.