Temešvár

Temešvár, rumunsky psáno Timişoara, je městem ležícím v západní části Rumunska a je centrem místního regionu Banát, v župě Timiş. Toto průmyslové město s rozvinutými službami je také bývalým provinčním městem Rakouska-Uherska. Z těchto dob je zde zachováno množství památek postavených významnými vídeňskými architekty té doby.

|

V podstatě poprvé je město Temešvár zmíněno v roce 1019 v pramenech z doby byzantského císaře Basileia II. Tehdy střídal dnešní Temešvár různé názvy jako: Dibiscos, Bisiskos, Tibiskos, Tibiskon, Timbisko. Přesto se o věrohodnosti těchto údajů někteří historikové do dnes přou a za opravdové datum vzniku města považují až rok 1212. Předpokládájí při tomto názoru, že celá oblast byla připojena k Uhrám již kolem roku 1010. V období mezi roky 1241 až 1242 vyplenili Temešvár Mongolové a ve 14. století si tu uherští králové s oblibou zřizovalal svá sídla a panství. Po dobytí nájezdními kmeny Turků, kteří přes oblast Banátu a město Temešvár postupovali na sever do Uher, zde bylo zřízeno centrum nového pašalíku.

Na začátku novověku v roce 1716 Habsburkové město, stejně jako celý tzv. Temešvárský banát dobili a odstartovali tak jeho následný rychlý rozkvět. V roce 1919 Timisoar obsadila srbská vojska a na základě smlouvy z Trianonu byl připojen k Rumunsku.

V prosinci roku 1989 odstartovala v Temešváru nejkrvavější revoluce proti režimu komunistické strany Rumunska a vládě Nicolae Ceauşeska. Na podnět Temešvárského povstání pak odstartovala vlna demonstrací po celém Rumunsku. Vedoucí úlohu v této revoluci měl maďarský metodistický pastor László Tökes, který měl bý deportován tajnou policií (tzv. Securitate). Na toto zareagovali členové jeho církve, kteří obestoupili jeho dům. Další lidé, kteří ho podporovali a byli mezi nimi i rodilí Rumuni, se shromáždili na centrálním náměstí Piaţa Operei. Toto si rumunská komunistická vláda nenechala líbit a nařídila armádě, aby střílela do lidí. Mnoho armádních důstojníku však rozkaz střílet do lidí neuposlechlo a na opak se přidalo na stranu davu. To byl začátek konce komunistického režimu v Rumunsku, který padl o týden později. 20. prosince toho roku byl Temešvár prohlášen za první „svobodné město“ v Rumunsku. Celkem během této nejkrvavější revoluce v Rumunsku zemřelo 1104 lidí a 3352 jich bylo při potyčkách zraněno.

Související články:
Fotografie Timisoara
Český Banát
Pohoří Banát