Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Klášter Sucevita

Kostelní klášter Vzkříšení v Sucevitě založili roku 1583 tři bratři z rodu Movilăs jihozápadně od města Radauti. Členové rodu Movilăs byli potomky Petra Rareşe, který v okolí nechal zbudovat desítky opevněných kostelů. Kostel je tedy jediným malovaným kostelem, který nebyl založen z rozhodnutí prince. Docela brzy po dostavbě kláštera se jeden ze zmíněných bratrů Ieremia Movilă stal vládcem Moldávie. Další z bratrů Simion byl králem oblasti zvané Valachie a poslední třetí bratr Jiří se během této doby stal biskupem Rădăuţi.


Kostel Vzkříšení byl vyzdoben malbami kolem roku 1595. Tento kostelů byl zřejmě jako jeden z posledních kostelů vyzdoben fasádními freskami z dob éry Štěpána III. Velikého a Petra Rareşe.


Sucevitský klášter prošel během své historie několika přestavbami a inovacemi, a to hlavně ve století sedmnáctém. Masivní hradby tohoto kláštera byly zbudovány až po ozdobení freskami z konce 16. století. Tyto mohutné obrané zdi byly zbudovány během panování Ieremia Movilă. Jedna ze stěn je dlouhá téměř 100 metrů, tři metry má na šiřku a sahá do víše více jak šesti metrů a dotváří tak atmosféru středověké tvrze. Stěny jsou zpevněny valy a přistavěny byly i strážní věže. Každá z těchto pěti věží má jiný tvar. U severní stěny hradeb je náměstí, věž a brána se špičatou osmibokou věží, která stojí přímo uprostřed hradební stěny. Vstupní brána má nad obloukem půlkruhový výklenek zdobený obrazem s výjevem Vzkříšení a vyřezávaný erb Moldavie. V této hlavní vstupní věži jsou ještě dvě patra nad vstupní branou. V prvním patře je malá kaplička věnovaná Zvěstování.


Centrální část zůstala původní - jsou zde domy jeptišek a nachází se zde i muzeum s výšivkami, rukopisy, náboženských předmětů a ikon.


Fresky, které zdobí fasády kláštera Sucevita, jsou velmi pozoruhodné, kontrastní, pestré a výborně zachované. Počet zobrazených výjevů, scén a osobností je vyšší než u kterékoli jiného kostela v oblasti Moldava. Zde jsou ovšem na rozdíl od většiny ostatních klášterů dobře známi umělci, kteří zde malovali. Byli to bratři Ion a Sofronie, kteří zde vyzdobili klášter freskami v letech 1595 - 1596.Cestovní a turistické informace

Klášter Sucevita nalezneme asi 20km na jihozápad od města Radauti, které leží na silnici DN 17A. Ve městě Radauti se také můžete pohodlně ubytovat. Raduti leží asi 37km na severozápad od Suceavy, do ktéré vede hlavní evropská silnice E85, E58 nebo železniční trať. Suceava má i vlastní malé letiště, s lety do Bukurešti a mnohdy i do zahraničí.Související články:
Informace pro cestování
Kláštery Jižní bukovina


anonym, 2015-12-04 12:27:01
Con el 2.0 esto este1 perdido del todo, yo he emazdpeo a hacerlo como una forma de recordar el pasado la verdad que suena ya a antiguo, pero este1 bien y es algo distinto!! Ademe1s conoces historias de gente, algunas muy interesantes! Saludos Fran!

anonym, 2015-12-09 20:43:20
Pro ty, kdo nemajed předliš času-pokud přeskočedte na poslednedch 5 minut předspěvku, zedskate patrně to nejdůležitějšed z cele9ho vyoseuptned Prof. Přibe1ně. Jen se bojedm, zda se to dostane k ušedm našed pre1vned akademie, ktere9 to bylo určeno předevšedm...

anonym, 2015-12-12 01:45:21
Ahoj. Jedeme s mou slečnou v sobotu re1no ze Strakonic ( Pedsek, Te1bor, Pelhřimov a Brno ). Me1me dvě volne1 medsta. Re1di někoho svzemee. Zpět se vracedme po fine1le. 773 178 394. Zdar a sedlu. http://tnneipi.com [urlhttp://bhuvxbnb.com]bhuvxbnb[/url] [linkhttp://gaypab.com]gaypab[/link]

anonym, 2015-12-13 20:44:26
ahoj, pojdeme v poatik vecer kolem seste/sedme z prahy, dve miesta v starej felde volne, naspat v nedelu rano az sa vyspime a pomozeme zobanovi co to uklidit, zdar
Komentovat

CAPTCHA ImageDovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:rumunské hory,Banát,cestování po Rumunsku,dovolená v Rumunsku,pohoří v Rumunsku,tipy na výlet,Rumunsko,fotografie.
Foto ukázky
Timisoara029.jpg
Výběr

Transilvania Transylvánie - zvědaví západní cestovatelé jsou Transylvánií fascinováni již po staletí. Ti, kteří byli ve svém úsilí hnáni touhou po
..více o Transilvania

TagCloud
RodnaTimisoara - TemešvárDovolená v RumunskuCibinBanátEibenthálPerla KarpatfeerideTibles

 
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

dovolenarumunsko.cz