Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Paring

Parîng je druhé největší pohoří Rumunska a nachází se v samém středu jižních Karpat. Nejvyšším bodem pohoří Paring je se svými 2519 metry nad mořem vrchol Măndra, který je v některých mapách označován jako Mîndra nebo Parîngul Mare. Hlavní hřeben pohoří Paring se vine východo-západním směrem a je ze všech stran obklopován dalšími pohořími jižních Karpat. Ze západu vymezuje oblast Parîngu řeka Jiu a na jejím druhém břehu se vypínají ostré skalní stěny pohoří Vîlcan. Na severu tvoří hranici tohoto území pohoří Surean a Lotrului a na východě se Parîng napojuje na hřeben Ogoiu, který náleží dalšímu z rumunských pohoří Căpăţînii. Na jižní straně pohoří se místní svahy plynule svažují do podhůří Karpat. Jedinou jakousi pomyslnou branou do pohoří Parîng jsou dvě místní větší města Petrila a Petroşani, která leží v těsné blízkosti na severozápadním cípu této oblasti.


Z geologického hlediska převládají v pohoří Paring krystalické horniny s granodiority a téměř po celé této oblasti můžeme nalézt usazené horniny s jeskynními systémy. Pohoří Paring tedy svým zezřením připomíná hřebeny Nízkých Tater. Stejně jako na všech ostatních pohořích jižních Karpat i zde můžeme výborně pozorovat masivní formace, které zde vytvořilo zalednění v období čtvrtihor. Na severních údolích a úbočích Parîngu se v hojném počtu rozkládají ledovcové kotle, horská jezera a plesa. Nacházejí se zde i četné kamenné morény, které jsou místy silně zalesněné smrkovým porostem. Na severní straně spadají do údolí kolmé skalní stěny a vytvářejí tak nádherné scenérie plné ledovcových kotlů a horských jezer. Jižní svahy jsou naopak spíše oblé a jsou střídavě pokryty trávou a kamennými morénami.



Zvětšit mapu

Telescaun Parang - sedačková lanovka na Paring jezdí každý den od 9:00 do 16:00. Celková délka trasy činí 2400 metrů, lanovka přitom zdolává převýšení 592 metrů a do horní stanice vás vyveze asi za 30 minut. Z nedalekého nádraží Petrosani je to k dolní stanici asi 15 km (taxi 2 - 3 RON/osoba). Dolní stanice lanové dráhy je v nadmořské výšce 1073 metrů a cílová stanice se nachází v 1685 metrech nad mořem.


Cena lanovky byla v roce 2007 5 RON za osobu a s batohem byla cena 10 RON/osoba. Na vrchol se dá dojít i pěšky a cesta je dlouhá asi 7 km. Ubytování je možné jak v dolní tak i horní stanici, ale na místní poměry je docela drahé. Ceny se zde pohybují kolem 30 až 70 RON za osobu.

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:Banát,fotografie,dovolená v Rumunsku,Rumunsko,pohoří v Rumunsku,cestování po Rumunsku,tipy na výlet,rumunské hory.
Výběr

Rumunské hory -info Rumunské hory a pohoří jsou z turistického, cestovatelského a horalského hlediska zajímavé především tím, že jsou až na několik málo míst
..více o Rumunské hory -info