Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Davna historie

DÁVNÁ HISTORIE RUMUNSKA:


Území dnešního Rumunska, jak se mnozí archeologové domnívají, bylo pravděpodobně obýváno již od doby kamenné (tedy přibližně od r. 200 000 až 100 000 před n.l.), a to především "Řeckými" národy. Podle nových archeologických objevů je území Rumunska trvale obydleno alespoň 60000 let. Dokazují to i nové archeologické objevy. V roce 2002 byla v jeskyni Pastera cu Oase v Oltensku objevena 36000 let stará kostra, která je tak nejstarším dochovaným nálezem tohoto významu v Evropě.
V období kolem roku 3500 před n.l. začaly přes Balkánskou oblast putovat polopotulné, pastýřské kmeny z ruských stepí. Někdy okolo roku 2000 před n.l. se začaly v Karpatské kotlině usazovat kmeny Dáků (Dákové, řecky Getové). Dákové byli kmenem tráckého (Thrákové) původu a pocházeli z oblasti tzv. karpatského oblouku. Do dnešních dob se dochovalo několik původních slov, u kterých je pravděpodobné, že pocházejí od pradávných Dáků. Takovýchto slov není mnoho a jejich původní význam není zřejmý. Mezi tato slova patří například balaur (drak), doina (nářek), magura (kopec), brynza, bača nebo vatra. Poslední tři zmiňovaná slova se v 16. století dostala z rumunštiny do slovenštiny a po té do valašského nářečí.
Ve 3. stol. př.n.l. se na území dnešního Rumunuska začaly usidlolavat keltské kmeny a zároveň koncem tohoto století značně poklesla makedonská moc nad Balkánem. Této situace využili Římané a začali tak se svou expanzí na východ. Původní obyvatelé si však ještě dlouho zachovávali svou samostatnost.
Roku 106 si římský císař Traianus podmanil oblast dnešního Rumunska a pod názvem Dacie (tato oblast byla velmi bohatá na zlato, o které šlo římanům především) ho začlenil mezi provincie Římské říše. Na území Rumunska po té během dalších 165 let přicházeli kolonizátoři z různých koutů římského impéria a původní obyvatelé se tzv. romanizovali. Za tuto dobu okupace vytěžili římští okupanté zlato jehož hodnota se dnes rovná několika miliardám Eur. Společným jazykem se stala tzv. lidová latina. V roce 214 se na pomezí provincie Dacie, poprvé setkali Římané s kmenem Gótů (Gótové), kteří se při svých cestách dostali až k Balkánskému poloostrovu. Po ustavičných bojích (trvajících přes 50.let) nakonec roku 271 stáhnul římský císař Aureliánus zákonou ochranu Dacie římany, před hrozbou germánských a asijských kmenů. Toho roku se tak Císař Aureliánus v podstatě vzdal provincie Dacie a východní kmeny tak měli volnou cestu na západ. Pouze oblast dnešní Dobrudže (rumunsky Dobrogea, oblast mezi dolním tokem Dunaje a Černým mořem) zůstala až do 7. století součástí Byzantské říše.
Nadvláda národa Gótů v Rumunsku trvala skoro 2. století. Ve 4. a 5. století vyplenily území Rumunska nájezdy Hunů. Huny následovali Gepidi a v 6. století Avaři, kteří se tu po vzoru Gótů usadili na dlouhých 200 let. V 6. až 7. století se na tomto území začali usidlovat také slovanské kmeny.


anonym, 2015-12-04 12:11:43
instagram followers buy hey there and tkhans for your info 96 I have definitely picked up something new from right here. I did then again expertise several technical issues the use of this website, as I experienced to reload the website many occasions prior to I could get it t

anonym, 2015-12-09 20:44:01
Thank you for every other informative site. The place else may I get that type of info wtietrn in such an ideal way? Ive a mission that Im simply now working on, and I have been at the glance out for such information.

anonym, 2015-12-12 01:45:44
Jedno anglicke9 předsloved ředke1, že přerod grsentgaa v gentlemana trve1 tři generace. O stavu bulharske9 a rumunske9 justice jsem slyšen faděsne9 historky od tamnedch lided na konferenci v Bruselu v listopadu 2006. Přirozeně je z našed strany levne9 se teď vozit na nebohfdch asiatech, kteřed nikdy neměli obstojnou startovned pozici. Nikdy bych nečekal, že budu souhlasit s něcedm obsažene9m v novoročnedm projevu současne9ho prezidenta republiky, nicme9ně provole1ned na te9ma nedělejme Rumunům a Bulharů to, co dělali a dělajed stare9 členske9 ste1ty ne1m mělo něco do sebe. Proble9m s rozšiřove1nedm a růstem Unie je v tom, že legislativa a překotne9 harmonizačned chrlened je postaveno na Unii sdedlenfdch principů a hodnot, zatedmco temto rozšiřove1ned připomedne1 spedš anglickou představu zf3ny volne9ho obchodu. http://dxcmog.com [urlhttp://ismvcn.com]ismvcn[/url] [linkhttp://bnsbfspex.com]bnsbfspex[/link]

anonym, 2015-12-13 20:44:54
Je1 vedm, že ani my jsme před vstupem v očedch Němců či FR nbleyi zrovna premianti a možne1 o ne1s psali zrovna to, co je1 o Bulharech a Rumunech tady, ale když čtete zpre1vy Komise (a ještě spedše dalšedch neze1vislějšedch zdrojů) o situaci v BLG a Rumunsku v oblasti pre1va a justice, běhe1 Ve1m mre1z po ze1dech. Ostatně nemusedte se ani prohrabovat v suchope1rnfdch zpre1ve1ch, stačed si přečedst reporte1ž J. Grohove9 ze Sofie, tenhle tfdden v MF DNES, mysledm, že pondělned. Je to fakt jinfd svět, v porovne1ned s tedm jsme my pre1vned ste1t každfdm coulem... Zaplaťpe1nbůh aspoň za ta přechodne1 omezened, ovšem mysledm, že přibledžened evropske9mu standardu je podle me9ho ote1zka generaced a ne roků...
Komentovat

CAPTCHA ImageDovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:Transilvania,pohoří v Rumunsku,Drákula,Římané,Dacia,dovolená v Rumunsku,tipy na výlet,cestování po Rumunsku,fotografie,.
Foto ukázky
Brasov
Výběr

Cetatile Ponorului-Ponorné Hrady Rumunské pohoří Apuseni nepatří k nejvyšším rumunským vrchům, ale právě toto nenápadné pohoří ukrývá nejvyšší skalní portál celé
..více o Cetatile Ponorului-Ponorné Hrady

TagCloud
Piatra CraiuluilyžováníMaramurešSighisoaraSinaia - lyžování a snowboardingKlášter MoldovitaRumunskogeografieAlmaiului

 
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

dovolenarumunsko.cz