Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Svatá Helena

Svatá Helena - rumunsky Sfânta Elena byla druhou osídlenou osadou, tehdy ještě pod vedením boháče Magyarlyho, který ji dal jméno podle jedné z jeho dcer. Magzarly však kácení po třech letech zastavil a lidem pracujícím na jeho pozemcích bylo odebráno všechno pracovní nářadí, jako byly pily, sekery, rýče, motyky a dokonce i jejich skromné zásoby - takže zde přistěhovalci zůstali zcela bez prostředků. Mnoho rodin ztratilo iluzi lepších zítřků a přestěhovali se do Uher, do okolních vesnic nebo se vrátili jako naprostí chudáci do Čech. Naštěstí místní vojenský pohraniční oddíl postrádal dostatečný počet pohraničníků a proto najal na podzim roku 1826 Čechy, kteří v Banátu zůstali aby strážil přiléhlé hraniční pásmo. Za jejich právoplatná sídla jim byla přidělena kolonie Elisabeta a Svatá Helena. Osada Elisabeta však neměla dostatek vody a místní potůček byl obyčejně vyschlí, takže obyvatelé Elisabety požádali velitelství v Požeženě, aby jim dovolilo přestěhovat se do Svaté Heleny. Jejich žádost byla vyslyšena roku 1847 a osada Elisabeta tak úplně zanikla.


Svatá helena se rozkládá v kopcích s nadmořskou výškou asi 400 metrů nad mohutným Dunajským zářezem. Obec se nachází v těsné blízkosti srbských hranic. Osada je vzdálená asi 4km od vesničky Coronini a zhruba 12 km od Staré a Nové Moldavy (Moldova Veche/Nouă). Svatá Helena má dva kostelíky. Jeden z roku 1879 zasvěcený Svaté Heleně, ten je katolický, a druhý z roku 1887 je původním evangelickým kostelem, který dnes využívají místní baptisté. Svatá Helena má v současnosti 507 stálích obyvatel, z nichž naprostou většinu tvoří Češi. Většina místních obyvatel se živí zemědělstvím (pšenice a kukuřice) a část obyvatelstva zaměstnávali i nedaleké rudné doly, které jsou dnes téměř uzavřeny. Ženy také jezdí do Nové Moldavy na pravidelné trhy, prodávat mléko, smetanu a sýry.


V dnešní době začalo spousta mladých lidí, ale i celých rodin odcházet do Čech. U lidí, kteří zde dnes žijí se bohužel kulturní tradice stává méně patrnou.


V okolí Sv. Heleny se nachází velké množství krasových útvarů. Mezi nejznámnější a turisticky nejzajímavější patří jeskyně Turecká díra nebo Kulhavá Skála.



Související články:
Fotografie Svaté Heleny

Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:rumunské hory,české vesnice,cestování po Rumunsku,tipy na výlet,,dovolená v Rumunsku,Banát,češi v Rumunsku,fotografie,banát.
Foto ukázky
Rovensko007.jpg
Výběr

Vznik Českých vesnic v Banátu První české vesnice v Banátu Od roku 1718 kdy byl uzavřen mír mezi Rakouskem a Tureckem byla oblast Banátu a Oltenie přidělena Rakousku
..více o Vznik Českých vesnic v Banátu