Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Rovensko

Rovensko - rumunsky Ravensca se nachází v nejvyšší nadmořské výšce ze všech českých vesnic a to asi v 750 metrech nad mořem. Rovensko bylo založeno roku 1827 a rozléhá se přímo na jednom z hřebenů uprostřed horského masivu pohoří Munţii Almăjului, asi 7 km jihovýchodně od střediskové obce Şopotu Nou, pod jehož správu spadá. Rovensko získalo své jméno podle dvou místních potůčků - Ravensca Mică a Ravensca Mare, které pramení pod osadou a u rumunské vesnice Sicheviţa se spojují. Jméno Rovensko není tedy původem české. Brzo po příchodu osadníků, roku 1828, si čeští přistěhovalci za pomoci vojenské správy postavili dřevěný dům. Tento dům sloužil dlouhou dobu jako školní místnost pro místního učitele a zároveň byl i modlitebnou pro věřící. Do této modlitebny umístili obraz sv. Martina a jemu ho také zasvětili. Ve všech českých vesnicích již dávno měli kostely, jen v Rovensku stále chodili na bohoslužby do malé kapličky nebo do školy. Až roku 1922 byl v Rovensku vybudován dostatečně velký,zděný, římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie - vysvěcen na Sv. Martina. V Rovensku se dochoval nejpůvodnější oblastní český jazyk a to především díky jeho odlehlosti kdy nebyl tolik ovlivněn rumunštinou a srbštinou. S nejbližší českou vesnicí Gerníkem (15 km), Bígrem (30 km), ale i dalšími čtyřmi (krom obce Sumita) je Rovensko propojeno červenou turistickou značkou vyznačenou Klubem českých turistů. Elektřina byla do obce zavedena až v roce 1994 a místní obyvatelé se živí hlavně zemědělstvím.


V Rovensku se dnes nachází jeden obchod (je i hospodou), který nabízí i točené pivo. Výběr v obchodě není nikterak velký, ale místní ochota a vstřícnost je všudypřítomná, a proto není problém si zboží objednat. Vesnice má rozvedený vodovod po celé vesnici a navedený k napajedlům pro dobytek, proto vodu neznečišťujte.


Mezi zajímavosti místního okolí patří kaňon řeky Nery, který je vzdálený asi 8km severozápadně od Rovenska - kosek za vesnicí Şopotu Nou. Kaňon řeky je v některých místech opravdu velice úzký a proto je tady cesta vytesána do skalního masivu nad řekou, kterou snad podle některých bájí a pověstí vybudovali již Římané. Dalšími jednodenními výlety do okolí může být návštěva okolních českých vesnic, jako asi 16km vzdálený Gerník, nebo spíše dvoudenní pochod po červené turistické značce k obci Bígr, který je vzdálený asi 30 km. Při cestě k obci Gerník narazíte na soustavu unikátních vodních mlýnů "U Petra", kde se nabízí ideální možnost koupání v tůňkách a táboření. V Rovensku je nádherně jak v létě, tak i v zimě, když napadne sníh až po střechy chalup a po krajině se začnou prohánět studené větry „košavy“ - stává se místní život velmi krušný.Související články:
Fotografie Rovensko


anonym, 2012-04-13 23:14:46
Maruško, včera (3.11.2011) jsme byli na Vašem promedte1ned v KJM v Brně na Vinohradech. Bezva! Opravdu to opět nemělo chybu.Chodedve1me občas i na jine1 promedte1ned (jinfdch cestovatelů), ale ten Ve1š způsob se ne1m ledbed nejvedc. Vy jste jedine1 žena, koretu zne1me jako předne1šejedced cestovatelku.Ti ostatned, na ktere9 chodedve1me, jsou muži. U těch mužskfdch promedte1ned se dost často projevuje mužskfd princip. Takže se tam zpravidla přesně dozvedme přesne9 počty a jine1 přesne1 fakta. Počet kilometrů, přesne9 hodnoty převfdšened, množstved spotřeby čehokoliv (benzedn, potraviny, jine9 komodity) … teplota, tlak, vfdška, rosnfd bod … všechno to medt přesně zaznamenane9 a takto to odprezentovat. To je zpravidla mužskfd předstup. Dalšed takove1 typicke1 ze1ležitost mužskfdch prezentaced je, že se držed striktně snedmků a k nim hovořed. Zastaved se u konkre9tnedho snedmku, řeknou dvě věty, jdou de1l. Pak tam nechajed viset snedmek a hovořed o něm i několik minuty. Pak zase kre1tce, pak dlouze. Zejme9na ty dlouhe9 pauzy v promedte1ned, to faplně člověka nuted vykřiknout … nahoď tam něco dalšedededededho, copak me1š jen tento jedinfd snedmek k cele9 te9 předhodě?!A tohle u Ve1s nened. Ne1m se předevšedm ledbed, kolik lidskosti tam de1ve1te. Takove9 ty vztahove9 a jine9 ze1ležitosti. Pozorove1ned lided na ceste1ch, jak se k sobě chovali, jak se chovajed k hostům, jejich oble9ke1ned, jejich zvyky. Koho jste potkala, jaced Ti lide9 byli … že na ubytovne1ch polovina chre1pe a druhe1 je mlaske1nedm tišed, jake9 Ve1s cestou doprove1zely pachy a vůně … To je na tom to zajedmave9. A taky to, jak ty snedmky hezky pomalu plynou. Jeden za druhfdm, člověk se koche1 a Vy k tomu sdělujete jednu předhodu za druhou. Co na tom, že to nesedne přesně na jednotlive9 snedmky. Co na tom, že strom byl vyfocen třeba jinfd den a nevztahuje se přesně k te9 předhodě. Ale dokresluje to cele9, me1 to rytmus, tempo, ne1boj.Prostě, jak ředke1 moje žena, je to mňamka – fafafahaha!

anonym, 2012-04-15 11:36:05
sSrVMC , [urlhttp://wqzuucpnqrrk.com/]wqzuucpnqrrk[/url], [linkhttp://rpnddxapnzad.com/]rpnddxapnzad[/link], http://nvxcvoswzwcu.com/

anonym, 2012-04-16 17:47:04
soQpba cfxdzrzkpgys

anonym, 2012-04-17 22:43:14
MxFjkI , [urlhttp://gdverooltrbh.com/]gdverooltrbh[/url], [linkhttp://qzszlswwfgkj.com/]qzszlswwfgkj[/link], http://pvikcgbhaled.com/

anonym, 2016-05-13 23:13:25
You have the monopoly on useful inoamrtifn-arenot monopolies illegal? )
Komentovat

CAPTCHA ImageDovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:češi v Rumunsku,,tipy na výlet,cestování po Rumunsku,Banát,Rumunsko,banáty,dovolená v Rumunsku,české vesnice,rumunské hory.
Výběr

Gurghiu Oblast pohoří zvaného Gurghiu je členem vulkanického masívu spolu s vrchy pohoří Harghita, které se nachází v západní části východních
..více o Gurghiu

TagCloud
Kláštery - Jižní BukovinaTimisoara - TemešvárKlášter MoldovitaLetovisko MamaiaDavna historielyžováníCetatile Ponorului-Ponorné HradySinaia - lyžování a snowboardingDacia

 
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

dovolenarumunsko.cz