Dovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Vše o Rumunsku, cestování po Rumunsku, praktické informace pro vaši dovolenou v Rumunsku. Zajímavosti, geografie, kapitoly z rumunské historie a mnoho dalšího.

Gerník

V Gerníku - rumunsky Gârnic, žije nejvíce českých rodin a jako jediná ze všech šesti Českých vesnic v rumunském Banátu má vlastní obecní úřad, který spravuje i sousední rumunské vesnice jako např. Padina Matei a další přilehlé vesnice.


Obec, má nádherný dobový zjev a její stavení jsou pěkně upravená, čistá s přilehlími zahrádkami - rozkládá se v nadmořské výšce cca 600 metrů nad hladinou moře. Za svůj vznik vděčí dvěma po sléze spojenými osadami Gernik - rumunsky Poiana Gârnicului a Reoky s německým názvem Weizenried. Gerník je propojen se sousedními českými vesnicemi červenou turistickou značkou, kterou zde vyznačil Klub českých turistů. Nejbližšími sousedními obcemi je asi 15km vzdálená Svatá Helena a nebo přibližně stejně vzdálené Rovensko.


Osada byla založena roku 1827 za nadvlády Rakouska, které zde chtělo kácet lesy a zároveň v této řídce osídlené a velice divoké oblasti zajistit ochranu nedalekých hranic. Tehdejší kolonizační úřady měly pro přistěhovalce již vybudované provizorní sruby, které ovšem nebyli valných kvalit a často je museli sdílet i dvě rodiny na jednou. Místní rumunští sedláci museli tehdy svá pole opustit a nenáviděli za to přistěhovalce. Dokonce, když vstoupil jeden z prvních osídlenců na pozemek jež mu byl přidělen, byl dvěma místními obyvateli zavražděn. Několik prvních let, kvůli špatné dostupnosti v terénu vázlo zásobování. Na místo příjezdu do slibovaných „zlatých hor“ se Čeští přistěhovalci museli vypořádat s místním velice divokým krajem, obklopeným hustým a neprostupným lesem. Místní lesy byly a jsou plné divoké zvěře jako jsou medvěd hnědý nebo vlk, kteří dávili dobytek. Pole a pastviny si museli místní přistěhovalci vydobít nelehkým kácením, mýcením a vypalováním hlubokých lesů. Místní půda však nebyla nikterak kvalitní a skromnou úrodu častokrát zničily častá krupobití, hlodavci nebo hmyz.


Dnes se místní usedlíci živí především zemědělstvím, ale v posledních několika letech zde kvete také agroturistika. Místní kraj má dlouhou tradici ve výrobě vápna v tradičních zemních pecích.


Největší místní turistické lákadlo se nachází asi 4 kilometry na východ od Gerníku - tzv. údolí u Petra, ve kterém se nachází soustava pěti původních vodních mlýnů z nichž většina slouží do dnes svému účelu. Tyto mlýny se skládají pouze z jedné menší místnosti pro mletí, nejsou obývány a jejími vlastníky jsou často dvě Gernické rodiny na ráz. Mezi další zajímavá místa patří ohromná jeskyně zvaná „Turecká díra“, návštěva dalších českých vesnic jako je Rovensko, Svatá Helena nebo do osady Cărbunari či Şopotu Nou a po té do kaňonu řeky Nera.Související články:
Fotografie obce Gerník


anonym, 2013-01-10 18:07:33
This is a most useful cnotribtuion to the debate

anonym, 2013-01-13 04:35:20
yL6qR8 xvoyrhoobbkf

anonym, 2013-01-15 06:27:07
OptP5N , [urlhttp://pwrzlibbnfwk.com/]pwrzlibbnfwk[/url], [linkhttp://ihgpwvmiutzs.com/]ihgpwvmiutzs[/link], http://nkrnohluvcpx.com/

anonym, 2015-01-03 16:36:21
Great stfuf, you helped me out so much!

anonym, 2015-01-05 02:02:02
Way to go on this esays, helped a ton.

anonym, 2015-01-11 07:54:16
Whoever wrote this, you know how to make a good aritelc.

HK, 2015-01-11 15:05:58
Rozhodně nedoporučuji ubytování U Pekaře (Josef Nedvěd). Byli jsme zde na silvestra 2014. - v pokojích teplota 3,5 - 7,8C - byl slíben přímotop, ani po několika dnech nebyl slib dodržen i přes neustálé připomínání - jídlo plavalo v tuku, chuť oproti ostatním jídlům ve vsi nebyla nejlepší - hygiena v kuchyni velmi nízká (příbory byly cítit, stejně tak talíře). Na stolech zůstávaly špinavé talíře a příbory celý den. Houbička na nádobí byla plesnivá. - čaj několik dní ze stále stejných sáčků a i teplé jídlo bylo úplně studené - čerstvostí některého jídla byla velmi diskutabilní (následné střevní potíže) + čerstvé pečivo + obchůdek Ve srovnání s ostatním nabízeným ubytováním v obci je toto na veli nízké úrovni a rozhodně jej nedoporučuji.
Komentovat

CAPTCHA ImageDovolená Rumunsko - dovolená v Rumunsku levně, informace o cestování

Pár slovy:rumunské hory,češi v Rumunsku,banáty,tipy na výlet,,české vesnice,fotografie,Banát,pohoří v Rumunsku,cestování po Rumunsku.
Výběr

Černé moře Rumunské pobřeží Černého moře se táhne od delty Dunaje na severu až po bulharsko-rumunské hranice na jihu a celá Rumunská riviéra dosahuje
..více o Černé moře

TagCloud
DacialyžováníVznik Českých vesnic v BanátudemografiebanátyDavna historieKlášter MoldovitafeerideMamaia

 
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

dovolenarumunsko.cz